Milorad Dodik, predsjednik entiteta RS u Bosni i Hercegovini, nije osoba s kojim Evropska unija hoće razgovarati. Može biti razgovora sa drugim zvaničnicima njegovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata, ali sa njim – ne!
Rečeno je to u Briselu.
Glasnogovornik EU naveo je da je pozicija Unije da “razgovara sa svim političkim akterima u BiH, uključiv i SNSD”.
Marta Kos, komesarka za proširenje EU nedavno je u intervjuu za N1 Slovenija rekla da “neće biti” razgovora s Dodikom. U, pogotovo za ‘standarde’ EU prilično oštrom tonu ona je praktično prekinula novinara N1 dva puta rekavši da Dodik “neće biti” sagovornik kada se bude razgovaralo o rješenjima za BiH.
Komentirajući Dodika, kazala je da je riječ o “političaru sa secesionističkim težnjama, koji je protiv evropskih integracija, ne poštuje poredak uspostavljen Dejtonskim sporazumom i prisvaja sebi prava koja mu ne pripadaju”.
Iz Brisela rekli da “u ovoj fazi” nema pretpostavki za sastajanja s Dodikom.
“Susret sa gospodinom Dodikom, koji je upleten u pravne postupke i direktno preduzima korake koji narušavaju stabilnost i ustavni poredak BiH nije primjeren u ovoj fazi. Od vlasti RS očekujemo deeskalaciju situacije i poštovanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine”, poručili su iz Brisela.
U krugovima EU Dodik se smatra igračem Vladimira Putina i osobom čije djelovanje predstavlja negaciju svega za šta se ova postavka Evropske komisije zalaže.
Njegovih 26 susreta s predsjednikom Ruske Federacije, te izjave i aktivnosti koje je davao i poduzimao, dovele su ga do toga da je prvi (zapadnobalkanski) političar s kojim je Brisel morao glasno reći da im nije sagovornik.
Iako je EU poznata po neprincipijelnosti i “zaboravljanju” “crvenih linija” koje povlači, verbalno sankcioniranje “u ovoj fazi” je težak udarac predsjedniku RS-a. Čak i uz ogradu “u ovoj fazi”, proskribiranje Dodika rezultat je stava 27 država članica, uključujući Mađarsku i Slovačku, državama EU koje gaje više ili manje dobre odnose s šefom entiteta RS.
Do kada će “ova faza” trajati, međutim, nije samo do EU, već i do zvaničnika BiH koji imaju obavezu “trenutnu fazu” pretvoriti u trajno opredjeljenje.