Do novog ustava Republike Srpske preko referenduma. Simbolično, 9. januara, da kombinacija neustavnog s neustavnim bude potpuna. Posljednja je to ideja predsjednika ovog entiteta Milorada Dodika. Odranije poznata i više puta najavljivana, samo jednom realizovana, ali bez efekta, kao sasvim obična anketa.
No, put do novog ustava, ne mijenja skandalozni sadržaj. Ustav otvara vrata secesiji, jer entitet definiše kao državu srpskog naroda, s pravom na udruživanje s drugim državama federalnog i konfederalnog tipa.
Javna rasprava o novom ustavu je završena, posao nastavlja radna grupa. U međuvremenu, Milorad Dodik najavljuje referendum o novom ustavu. I dalje tvrdi da se RS samo želi vratiti sebi i izvornom Dejtonu. Dodik bi referendum na kojem bi građani rekli šta misle o novom ustavu održao 9. januara.
„Spremni smo da podržimo ideju o referendumu, ali da to bude obavezujući referendum i da to nije samo igra koja bi trebalo pokazati neko generalno opredjeljenje nego da to bude narodna odluka koju će potvrditi NSRS“, izjavio je Dodik.
Nacrtom ustava predviđa se da RS bude definisana kao država srpskog naroda, ukidanje Vijeća naroda, formiranje Vojske RS-a. Član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović ipak naglašava da je cilj moderan ustav.
„Važno je da imamo moderan ustav koji će biti demokratski i koji će izražavati suštinu onoga što jeste RS i što ona želi da bude u budućnosti“, istakla je Cvijanović.
Opozicija i dalje priču o novom ustavu naziva populizmom i još jednom političkom bombom u dnevnopolitičke svrhe. Nije to prvi put, kaže Branislav Borenović, član predsjedništva PDP-a.
„Zaboravili smo da smo imali odluku o formiranju VRS-a, ne znam ni ja više koje godine, pa odluku o UIO-u, pa VSTV-u, pa skoro zakon o VSTV-a RS-a. To za 15 dana niko ne spominje. Sve te visoke političke teme koje se zloupotrebljavaju urušavaju političku poziciju RS-a od strane SNSD-s i tome više niko ne vjeruje“, ocjenjuje Borenović.
Od čvrste odluke da se ide s novim ustavom sada se došlo do toga da se teret odgovornosti prebaci na narod, smatraju analitičari. Zanimljivo i da Dodik referendum želi za 9. januar, o kojem je ova vlast, takođe, relativno skoro organizovala referendum bez značaja. Dodik, jednostavno, trguje, smatra novinar Željko Raljić.
„Već smo svjedočili jednom referendumu koji je završio kao anketa. Ovo je pokušaj da se sve to razvodni, ako bi bila situacija da se može ispregovarati. Zateže se uže do kraja, pa se ide u popuštanje. To je dio strategije Milorada Dodika, koji se tako ponašao nekoliko puta kad je u pitanju donošenje određenih zakona“, podsjeća Raljić.
Nakon usvajanja nacrta novog ustava održano je osam javnih rasprava. Nacrt ustava usvojen je 13. marta. Dodik za usvajanje ustava nema potrebnu dvotrećinsku većinu u Skupštini. Opozicija je i na raspravi na kojoj je usvojen nacrt tvrdila da SNSD pričom o novom ustavu pravi ogromne probleme – prije svega, Republici Srpskoj.