Zabrinjava činjenica da s ovako politički slabom Trojkom radikalni kadrovi HDZ-a dobijaju priliku da budu visoko pozicionirani u Federaciji te im se praktično daju institucionalni prostor i mehanizmi za realizaciju njihovih antibosanskih stavova i politika.
Izjavio je to u intervjuu za Novinsku agenciju Patria (NAP) delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Muamer Zukić (SDA).
Za sutra je zakazana sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH. Nekako se stiče dojam da dnevni red, baš kao što je to, čini se, slučaj i u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, kroji predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović. U Trojci baš i nemaju hrabrosti da mu se u bilo čemu usprotive. Stičete li i Vi takav dojam?
Zukić: Dnevni red sjednice Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, zakazane za sutra, očigledno je po mjeri HDZ-a, bar u dijelu kad su imenovanja u pitanju. Dojma smo da je ova sjednica zakazana s ciljem da se kadrovski udovolji HDZ-u, vjerovatno kao dio cijene za prekompoziciju parlamentarne većine na državnom nivou.
Ovakav dnevni red nije neko veliko iznenađenje, jer smo već navikli da HDZ ima dominantnu ulogu u radu aktuelne vlasti u Federaciji i da je Trojka, zapravo, krajnje inferioran koalicioni partner.
Naravno, moramo biti i realni. Mi smo kao opozicija svjesni činjenice da je HDZ politička realnost u Bosni i Hercegovini, te da kao takvi osvajaju dio vlasti i pozicija. Međutim, zabrinjava činjenica da s ovako politički slabom Trojkom radikalni kadrovi HDZ-a dobijaju priliku da budu visoko pozicionirani u Federaciji te im se praktično daju institucionalni prostor i mehanizmi za realizaciju njihovih antibosanskih stavova i politika.
Sve su prilike da vas ponovo očekuje burna rasprava. Na dnevnom redu je, između ostalog, i imenovanje članova UO RTV FBiH, gdje je naročito sporno ime novinara Zorana Krešića, čiji stavovi već odavno nisu u domenu novinarskog, već političko-HDZ-ovskog djelovanja. Kakav je Vaš stav po tom pitanju?
Zukić: Podsjetit ću javnost da je riječ o osobi koja je govorila “da je neko, blokirao bi sve u državi”, “da je neko, rušio bi Federaciju”, “da je ‘Herceg-Bosna’ svetinja”, koja relativizira haške presude o zločinima nad Bošnjacima (o UZP-u), koja spominje neki “bošnjački fašizam” itd.
I sad se takvom čovjeku daje prilika da bude “neko”, odnosno daje mu se pozicija s koje može realizirati svoja javno iznesena antibosanska i antibošnjačka opredjeljenja. Zaista ne postoje argumenti koji mogu opravdati opredjeljenje Trojke da pristanu na jedno takvo imenovanje.
Zato sam stava da imenovanje ovog čovjeka u Upravni odbor Federalne televizije povrjeđuje vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda, a uslovno rečeno i vitalni bosanski interes.
U kasne večernje sate pred kraj januara opozicija je osujetila plan parlamentarne većine da izabere sudije Ustavnog suda FBiH. No, na dnevni red sutrašnje sjednice ponovo je uvrštena ta tačka. Naročito je tu upitno ime Monike Mijić, koja je kao v.d. agentica BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu uradila sve kako presuda “Kovačević protiv BiH” ne bi bila potvrđena. Vaš komentar?
Zukić: U proteklom periodu svjedočili smo većem broju pokušaja izbora nedostajućih sudija Ustavnog suda FBiH. Svaki put smo imali neku komplikaciju!
Prvo je Komisija za izbor i imenovanje mijenjala svoje izvještaje u jednom danu. Zatim je bio pokušaj da se nekim čudnim tumačenjima Ustava Federacije neosnovano poveća propisani ustavni minimum kad je u pitanju nacionalna pripadnost sudija. Na koncu smo imali sjednicu Doma naroda “u gluha doba”, koja i jeste i nije sazvana.
Ne znamo šta će nas po tom pitanju dočekati ovaj put?! U svakom slučaju insistirat ćemo na poštovanju procedura i na izboru najboljih kandidata.
Što se tiče spomenute kandidatkinje, ona je i u svojoj biografiji imala dionice koje su antibosanske. I to je zapravo samo potvrda ocjene koju smo iznijeli na početku ovog razgovora – da se udovoljava radikalnom dijelu HDZ-a i da antibosanski kadrovi dobijaju prostor za imenovanja na iznimno važne funkcije u FBiH.
Sutra biste, po skraćenom postupku, na sjednici trebali razmatrati i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima. Je li za Vas taj zakon prihvatljiv?
Zukić: Izmjene Zakona o doprinosima nisu ponudile ono što bi se moglo nazvati fiskalnom reformom. Zbirno smanjenje doprinosa za 5,5 % jeste iskorak i jeste rasterećenje, ali u ovom trenutku nije na optimalnom nivou. Posebno ne nakon odluke Vlade Federacije o minimalnoj plati i svega što je uslijedilo poslije toga. Neko je to dobro opisao – imamo značajan požar u privredi koji se pokušava ugasiti flašom vode.