Na Dnevnom redu današnje 18. sjednice Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine naći se se izbor Upravnog odbora Radio-televizije FBiH. Predstavnički dom PFBiH je početkom aprila u Upravni odbor FTV imenovao Zorana Krešića, Adnana Huskića, Danijelu Gogić i Medinu Mujić, ali je potrebna saglasnost i Doma naroda.
Komisija za izbor i imenovanje Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamenta FBiH prethodno je raspisala javni konkurs za imenovanje sva četiri člana Upravnog odbora RTV Federacije BiH u kojem trenutno funkciju obavlja samo Goran Samardžić, dok su tri mjesta upražnjena.
“Kontroverzni” politički stavovi
Najviše polemika u javnosti izazvalo je imenovanje Krešića koji je poznat po svojim radikalnim stavovima, kao naprimjer veličanju paradržave Herceg-Bosne čije rukovodstvo je u Haškom tribunalu presuđeno za ratne zločine.
“Njegovi sramni pozivi na dalju podjelu Bosne i Hercegovine i blokadu funkcioniranja Federacije Bosne i Hercegovine su destruktivni, neodgovorni i nedosljedni izgradnji zajedničke, multietničke budućnosti unutar evroatlantskih institucija. Ne samo da su njegovi prijavljeni pozivi za vraćanje Herceg-Bosne opasni i antidejtonski, oni su uvredljivi i regresivni, već ga, po našem mišljenju, čine nekvalifikovanim za bilo koju funkciju u javnom RTV servisu. Politički lideri moraju prestati sklapati poslove koji potkopavaju funkcionalnost institucija i ignorišu interese svih konstitutivnih naroda zarad unapređenja vlastitih, uskih političkih interesa”, naveli su iz Ambasade SAD u augustu prošle godine.
Dodatni problem je što Zakon o Javnom servisu Radio-televizije FBiH dozvoljava da se sva četiri člana imenuju samo tokom provobitnog imenovanja. Zakon u prijelaznim i završnim odredbama (član 65.) kaže da mandat članova Upravnog odbora traje četiri godine i da se samo tokom prvobitnog imenovanja mogu imenovati sva četiri člana Upravnog odbora i to na način da jedan član bude imenovan na četiri godine, jedan na tri godine, jedan na dvije i jedan član na godinu dana.
Vladajuća koalicija koju čine HDZ, HDZ 1990, SDP, NiP i Naša stranka ima potrebnu većinu u Domu naroda PFBiH, odnosno više od 40 potrebnih ruku. Međutim, Klub Bošnjaka bi mogao pokrenuti mehanizam vitalnog nacionalnog interesa, ukoliko NES, koji ima 2 delegata u ovom klubu, podrži delegate SDA (12), SBiH (1), DF (1). Za pokretanje VNI potrebna je podrška minimalno 16 delegata od 23 koliko broji Klub Bošnjaka, piše Istraga.
Kada se pokrene veto u jednom od klubova o svemu odlučuje Ustavni sud Federacije BiH, odnosno Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa koje dvotrećinskom većinom odlučuje o prihvatljivosti.
“Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa pri Ustavnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine odlučuje o prihvatljivosti takvih slučajeva dvotrećinskom većinom u roku od jedne sedmice, a u roku od mjesec dana odlučuje o meritumu slučajeva koji se smatraju prihvatljivim”, stoji u Ustavu Federacije BiH.