Dodik negira odluke visokog predstavnika: “Odluka Schmidta neće važiti u RS-u”
Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), ponovo se našao u središtu političke kontroverze u Bosni i Hercegovini nakon odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta kojom se obustavlja finansiranje njegove političke stranke, kao i Ujedinjene Srpske, iz entitetskog budžet
Dodik je u svom istupu iznio tvrdnju da pomenuta odluka “neće biti primijenjena” u Republici Srpskoj, otvoreno negirajući nadležnosti visokog predstavnika u tom entitetu. Iako nije ponudio precizne mehanizme otpora provedbi odluke, jasno je dao do znanja da neće prihvatiti ograničenja koja mu nameće međunarodna zajednica.
Politička poruka otpora
Obraćajući se medijima u Banjoj Luci, Dodik je naglasio kako se radi o, kako je rekao, “ponavljanju scenarija” iz ranijih godina, aludirajući na političku sudbinu Srpske demokratske stranke (SDS). Po njegovom mišljenju, međunarodna zajednica pokušava na sličan način oslabiti i SNSD, trenutno najjaču političku partiju u Republici Srpskoj.
– Srpska demokratska stranka je uništena tim metodama, a sada se to isto pokušava i sa SNSD-om, jer narod u nama prepoznaje pokret koji brani interese entiteta RS – izjavio je Dodik.
Njegove izjave izazvale su dodatnu zabrinutost među građanima, ali i međunarodnim zvaničnicima, budući da direktno osporavaju autoritet i pravne nadležnosti Ureda visokog predstavnika u BiH, što može predstavljati ozbiljno podrivanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.
Prijetnje institucionalnom poretku
Visoki predstavnik Christian Schmidt svoju odluku obrazložio je nužnošću očuvanja ustavnog i pravnog poretka Bosne i Hercegovine, ističući kako se zabrana finansiranja odnosi isključivo na SNSD i Ujedinjenu Srpsku, stranke koje su, prema njegovim riječima, direktno učestvovale u pokušaju delegitimizacije državnih institucija.
– Ova mjera je preduzeta kako bi se spriječilo dalje ugrožavanje funkcionalnosti i integriteta Bosne i Hercegovine. Napad na ustavni poredak mora imati pravne posljedice – naveo je Schmidt.
U tom kontekstu, ova odluka ima za cilj zaustaviti korištenje javnih sredstava za djelovanje političkih opcija koje ne priznaju institucije države čiji su formalni dio.
Dodik se poziva na Narodnu skupštinu RS
Dodik se u svom nastupu više puta pozvao na zaključke Narodne skupštine RS, koja je u ranijim zasjedanjima donijela odluke koje otvoreno negiraju legitimitet Christiana Schmidta kao visokog predstavnika. Prema tim zaključcima, Schmidtove odluke “nisu pravno obavezujuće” u Republici Srpskoj, te se njegova funkcija smatra nelegitimnom jer nije potvrđena od strane Vijeća sigurnosti UN-a.
Ovakvi politički stavovi dodatno otežavaju ionako kompleksnu ustavnopravnu situaciju u BiH i otvaraju vrata institucionalnom paralelizmu, koji prijeti da još više destabilizuje odnose među entitetima i centralnim vlastima.
Moguće zabrane učešća na izborima
U svom obraćanju, Dodik je izrazio zabrinutost da bi naredni potez mogao doći od strane Centralne izborne komisije BiH (CIK), koja bi mogla donijeti odluku o zabrani kandidature SNSD-a i Ujedinjene Srpske na narednim općim izborima.
– Ako se Schmidtova odluka sprovede kroz CIK, možemo očekivati da nam bude zabranjeno učešće na izborima – rekao je Dodik, dodajući kako takav razvoj događaja smatra političkom odmazdom.
Nejasnoće oko provođenja odluke
Kada je riječ o bankama koje vrše transfere sredstava prema političkim partijama, Dodik nije ponudio konkretan odgovor na pitanje kako će se postaviti u ovom slučaju. To ostavlja prostor za nagađanja kako će se ova zabrana provoditi u praksi, posebno na teritoriji entiteta RS gdje vlasti otvoreno odbacuju Schmidtove odluke.
Ustavni poredak BiH pod pritiskom
Cjelokupna situacija ponovo otvara pitanje poštivanja Ustava Bosne i Hercegovine i Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ustav BiH jasno definiše nadležnosti državnih institucija i ulogu međunarodnih mehanizama, uključujući i Ured visokog predstavnika, kao čuvara civilne implementacije mira.
Ignoriranje i opstruiranje odluka visokog predstavnika od strane entitetskih vlasti, kakvo demonstrira Dodik, ne samo da destabilizuje političku scenu, već potencijalno vodi ka krizi šireg razmjera koja može imati negativne posljedice po evropski put BiH.
U kontekstu sve veće političke polarizacije u Bosni i Hercegovini, odluka visokog predstavnika o obustavi finansiranja pojedinih stranaka iz budžeta RS predstavlja prekretnicu. Izjave Milorada Dodika, u kojima najavljuje ignorisanje te odluke, dodatno komplikuju situaciju i otvaraju nova pitanja o vladavini prava, institucionalnom integritetu i poštivanju međunarodnih obaveza.
S obzirom na kompleksnu političku realnost, naredni potezi CIK-a i međunarodne zajednice biće ključni za očuvanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i zaštitu njenog teritorijalnog suvereniteta.