Izetbegović je mišljenja da Čovićeve izjave vrijeđaju zdrav razum i bespotrebno kvare odnose Hrvata i Bošnjaka i ciljano radikaliziraju odnos hrvatske javnosti prema Bosni i Bošnjacima.
“Upustiti se u raspravu sa takvim stavovima je bespredmetno, to vam je kao dokazivati da je crno-crno, a bijelo-bijelo nekome ko to ne želi vidjeti. Trebamo se naravno upitati zašto Čović već dvije decenije ima ovakav naopak odnos, popustljiv i pun razumijevanja prema drskom i goropadnom Dodiku, a nepravičan i osion prema kooperativnim Bošnjacima s kojima Hrvati žive izmiješani i od kojih su uvijek, i nakon svega, dobivali pruženu ruku i konkretne koncesije”, kaže Izetbegović.
Čović je u intervjuu rekao da je Izetbegović potpisao Mostarski sporazum, ali da nije prošlo ni nekoliko mjeseci, a već je izjavio: “Mi smo svoje ostvarili”. Kazao je da Izetbegović smatra da Hrvati imaju previše pozicija.
Komentarišući ove navode, Izetbegović je rekao da je u Mostarskom sporazumu jasno rečeno da će biti provedene sve presude Ustavnog suda BiH i sve presude Evropskog suda za ljudska prava.
“Sve te presude, a naročito presuda Ustavnog suda iz jula 2000. godine su presudile da u Predsjedništvu BiH ne sjede predstavnici naroda, nego građana BiH. Legitimnim, autentičnim predstavnicima je mjesto u domovima naroda. Ne postoje, niti mogu postojati legitimni predstavnici naroda u Predsjedništvu BiH, ali se mogla povećati šansa da Hrvati većinski biraju jednog od trojice. Trudili smo se da pronađemo takva rješenja, ali ih je Čović rušio podižući previsoko pregovaračku ljestvicu i udružujući se sa Dodikom protiv Bošnjaka.
Provocirao je Bošnjake, plašio ih spregom Dodik/Čović, i nastavio da to radi do danas. Time je jako suzio prostor za postizanje dogovora”, kaže Izetbegović.
Ističe da je upravo Čović, a ne on ili bilo koji drugi bošnjački političar, kriv za propast Neumskih pregovora i pregovora koje je predvodio evropski komesar Stefan Fuelle.
Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović komentarisao je za Klix.ba izjave lidera Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Dragana Čovića. Čović je u intervjuu za Hrvatski tjednik govorio o položaju Hrvata u BiH, ali i Izetbegoviću.
“Što se tiče narativa o Bošnjacima kao žrtvi, strani koja je u ratu, pa u Dejtonu, a i nakon Dejtona, lošije prolazila od srpske i hrvatske strana, taj narativ je nažalost utemeljen. Brojke ga potvrđuju. Građanin BiH koji se rodio kao Bošnjak, bez obzira koliko mu taj identitet znači ili ne znači, hendikepiran je u startu. Njegova šansa da dobije posao u institucijama RS-a je skoro nikakva, a u institucijama države BiH je dvostruko manja od građanina koji je Srbin i četverostruko manja od građanina koji je Hrvat”, ističe Izetbegović.
Kaže da je slično i sa odnosom Bosne i Hercegovine i susjedne Srbije, odnosno Hrvatske.
“Nije naša vojska ušla ne teritorije susjednih država i učestvovala u zločinima i razaranjima, desilo se obratno. Nismo mi trošili vodne resurse rijeke Drine i Buškog jezera bez naknade, uradili su to Srbija i Hrvatska. Nismo mi oteli imovinu njihovih firmi i državnih preduzeća, Srbija je otela zajedničke elektrane na Drini, Hrvatska ogromnu imovinu naših firmi na jadranskoj obali, uključujući i vilu u Dubrovniku koja pripada Predsjedništvu Bosne i Hercegovine. Ni to se nisu udostojili da vrate 30 godina po završetku rata”, podsjeća Izetbegović.
Zbog navedenog se postavlja ptanje kako graditi političku budućnost sa ovakvim stavovima i odnosima.
“Teško, naravno, ali nema nam druge nego strpljivo, na istini i na principima ravnopravnosti pokušavati popraviti odnose, čekati da se stavovi, ili ljudi s druge strane promijene”, rekao je Izetbegović.