Za dva dana će visoki predstavnik Christian Schmidt podnijeti izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a o situaciji u našoj zemlji. Nije prvi put da u njemu najviše spominje vlasti u Republici Srpskoj i da u njemu nema ništa dobro.
Vlasti RS pojačale su napad na ustavni poredak BiH donoseći zakone kojima se u tom entitetu pokušava spriječiti djelovanje državnih pravosudnih tijela i policijskih agencija. Kako se konstatuje u izvještaju koji će Visoki predstavnik i zvanično pročiti na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a sve se dešava nakon što je Dodik osuđen na godinu dana zatvora zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika.
“Nakon presude, vlasti Republike Srpske su odgovorile s napadima na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, usvajanjem zakona koji efektivno zabranjuje rad pravosuđa i organa za provođenje zakona na državnom nivou na teritoriji Republike Srpske. Ove radnje imaju za cilj stvaranje paralelnog i sukobljenog sistema između državnih i entitetskih institucija”, stoji u Schmidtovom izvještaju.
I de facto nagovještavaju secesiju, jasan je u izvještaju Schmidt koji posebno opasnim Dodikov pokušaj da RS donose novi ustav koji bi entitetu dao ovlasti koje sada pripadaju državi. U razgovoru za Face Tv, Schmidt je potvrdio i da je uz izvještaj poslao i popratno pismo generalnom sekretaru UN-a
Izvještaj UN poslali su i iz Vlade RS Javno su objavili samo dio tog izvještaja koje neovlašteno šalju Vijeću sigurnosti godinama znoseći u njima svoju ocjenu stanja u BiH.
Na više od 30 stranica izneseni su skandalozni navodi o politici bošnjačkih stranaka o navodnoj majorizaciji Srba i Hrvata, ali i da RS nudi spas od “dominacije islamizma”, što vlasti RS smatraju ključnim za sigurnost u Evropi. Visoki predstavnik se označava najvećim problemom BiH.
“Kao i u prethodnim, i ovaj izvještaj u prvom dijelu, ističe snažnu podršku Republike Srpske Dejtonskom sporazumu, poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i njenu nepokolebljivu posvećenost miru. Podrška Dejtonu takođe znači da RS odbacuje mogućnost da BiH upravlja neizabrani stranac bez ikakve odgovornosti, što predstavlja očigledno kršenje jasnih odredbi Dejtonskog sporazuma, demokratskog ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i suvereniteta zemlje”, stoji u saopćenju.
Izvještaj Visokog predstavnika trebao biti tačka dnevnog reda na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a najavljenoj za 6. maj. Uz Christiana Schmidta u radu sjednice sudjelovaće i Željka Cvijanović koja će ponovo zatražiti da Schmidt napusti Bosnu i Hercegovinu.