Prošle su tačno dvije sedmice od najave Darka Ćuluma o mogućem povratku na mjesto direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), nakon što je 18. marta podnio ostavku u momentu kada je vlast bh. entiteta RS provodila napad na ustavni poredak donošenjem i provođenjem neustavnih zakona koji podrivaju državne institucije Sud, Tužilaštvo, VSTV i SIPA-u. Sada je već jasno da je to bio probni balon i za pravosuđe ali i za javnost u BiH. Čuo se tek pokoji glas razuma koji je Ćulumu poručio da se ne može vratiti u SIPA-u. Iako se Ćulum formalno (još) nije vratio, jasno je da ima ljude koji ga redovno informišu o svim aktivnostima unutar ove policijske agencije.
Pozivu Milorada Dodika da Srbi iz entiteta Rs napuste SIPA-u i pređu u MUP Rs po uredbi koja je važila nekoliko dana, odazvalo se tek šest uposlenika. Među njima je bio i Ćulum.
No, u Ćulumovom slučaju Vijeće ministara BiH je to koje ga razrješava, a do danas njegova ostavka nije prihvaćena niti je razriješen dužnosti. Zato ne može ostvariti ni radni odnos u MUP Rs. Ovakva situacija još nije zabilježena u nekoj policijskoj agenciji, a svako odgađanje rješenja unosi dodatni nemir kako među uposlenike SIPA-e, tako i cjelokupnu javnost koja gleda kako se s državom BiH i njenim institucijama poigrava Milorad Dodik bez ikakve sankcije već puna tri mjeseca.
Kada je Sud BiH u martu raspisao unutrašnju potragu za Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, svaka policijska agencija imala je obavezu postupiti po toj naredbi. No, više od mjesec dana nije bilo nikakve reakcije. Dodik je pojačao osiguranje, prijetio SIPA-i da će im suprotstaviti MUP Rs, da će biti uhapšeni na teritoriji Rs, prelazio granicu, vraćao se u BiH. Jedino što je promijenio je da zaobilazi Federaciju BiH. Barem javno.
Bez obzira na predmet koji vodi Tužilaštvo BiH, prema informacijama Patrije, ne postoji nikakva koordinacija u ovom slučaju. Tako naprimjer nije formiran operativni štab, nisu podijeljeni zadaci među policijskim agencijama, niti postoji koordinacija i saradnja sigurnosnih agencija i OSA-e. Nema ni razmjene obavještajnih podataka, a ne koriste se ni svi kapaciteti koje SIPA ima. Evidentno je da je došlo do smanjenja aktivnosti pripadnika SIPA-e kako na području Rs tako i u FBiH. Akcije se provode tek da bi se stvorio privid da se nešto radi za šta odgovornost snose oni koji trenutno rukovode SIPA-om, a ovlastio ih je upravo Ćulum.
Interesantno je da je Dodik znao unaprijed šta će se dogoditi u Lukavici 24. aprila kada je tim istražitelja SIPA-e došao pred Administrativni centar Vlade Rs kako bi mu uručio nalog za privođenje. A istražitelje SIPA-e je u Lukavici dočekalo pojačano osiguranje, do zuba naoružani pripadnici MUP Rs sa spremnim oružjem za otpor, a na samoj kapiji im je poručeno da dalje ne mogu proći. Od te sramote prošao je skoro mjesec, a Tužilaštvo BiH nije poduzelo niti jednu radnju ili barem o tome nije obavijestilo javnost. Pa smo tako uskraćeni i za informaciju koliko je uopće osumnjičenih osoba u vezi napada na ustavni poredak, da li i Darko Ćulum ima status osumnjičenog.
Patria je ranije objavila da je šef KIO-a Suad Hasanović napustio sastanak u SIPA-i nakon propale akcije i otišao se naći sa Ćulumom. Protiv istih tih istražitelja je MUP Rs podnio krivičnu prijavu, dok Tužilaštvo BiH očito čeka da neko drugi riješi novonastalu situaciju.
I dok Dodik nastavlja sa rušenjem institucija BiH i iznutra i izvana, ponavljajući iz dana u dan da je on svoj cilj ispunio, sve je veće nepovjerenje građana u te institucije. Ionako krhko pravosuđe dodatno se podijelilo, pa se mnogi ne usuđuju javno govoriti o pritiscima kojima su izloženi. A pritisak je i u policijskim agencijama i drugim institucijama. No, taj pritisak samo ne vide u međunarodnoj zajednici koja aktuelnu situaciju naziva ustavnom i političkom krizom, iako je ona daleko više od toga.