Zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Marinko Čavara, u razgovoru za Dnevnik RTV Herceg-Bosne osvrnuo se na aktualna politička zbivanja, s posebnim naglaskom na prošlotjedno usvajanje izmjena Zakona o Vijeću ministara BiH. Kako je istaknuo, HDZ BiH smatra da je zakon neustavan, a sam način njegova donošenja ocijenio je kao „parlamentarni udar na Ustav BiH“.
– Ako Ustav jasno definira da ministre u Vijeću ministara predlaže predsjedatelj, a zakon predviđa da to može učiniti netko drugi ako predsjedatelj to ne učini, riječ je o očitom kršenju Ustava BiH i Daytonskog sporazuma – naglasio je Čavara. Upozorio je kako takvo postupanje može voditi ozbiljnoj ustavnoj krizi.
Dodao je kako su za sporni zakon glasovali svi zastupnici iz Federacije BiH, izuzev onih iz HDZ-a. Istaknuo je i da su pojedini zastupnici tijekom rasprave priznali kako zakon „nije sasvim u skladu s Ustavom“, što, prema njegovim riječima, dodatno potvrđuje ozbiljnost situacije.
Osvrćući se na blokadu reformskih zakona u Domu naroda, Čavara je naglasio kako se odgovornost pokušava prebaciti na HDZ, iako, kako kaže, stvarni uzroci leže u dubljim političkim problemima, nerealnim očekivanjima i opstrukcijama koje dolaze iz više političkih blokova.
Jasno je da SNSD neće pristati na to da osigurava kvorum ako se planira smjena njihovih kadrova. Oni koji su računali na pomoć međunarodne zajednice u takvim scenarijima, sada su došli u slijepu ulicu, rekao je Čavara, dodajući kako se pokušava formirati nova parlamentarna većina koja realno ne postoji, jer nema potrebnih 22 ruke u Zastupničkom domu ni dovoljan broj izaslanika u Domu naroda iz svih konstitutivnih naroda.
Istaknuo je i manipulativnu ulogu SDA, koja prema njegovim riječima koristi podršku različitih aktera za rušenje političkih odnosa, ali jasno kaže da neće sudjelovati u bilo kakvim imenovanjima.
Podsjetio je da su institucije već bile blokirane i ranije, primjerice, prošle godine sedam mjeseci zbog neusvajanja zakona o Ustavnom sudu BiH, dok ove godine ponovno dolazi do opstrukcija iz redova bošnjačkog kluba, koji uskraćuje kvorum, često i mimo Poslovnika.
– Ušli smo u fazu u kojoj su blokade i teške riječi zamijenile politički dijalog. Potrebno je smanjiti tenzije i svi moraju dati doprinos funkcioniranju institucija i euroatlantskom putu BiH – zaključio je Čavara.