Počeo je Samit lidera EU i Zapadnog Balkana u Skoplju. Posvećen je Planu rasta, a prisustvuje i komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos. Prilika i za Bosnu i Hercegovinu, koja je kao jedina država bez prve tranše sredstava, u posljednji čas usvojila Nacrt reformske agende. Iako je još na usaglašavanju, naša država je, barem za sada, izbjegla finansijske posljedice.
Uoči samita lidera zapadnog Balkana, Bosna i Hercegovina je ponovo u posljednjem trenutku poslala tekst Reformske agende Evropskoj komisiji na odobravanje, čije usvajanje je uslov za milijardu eura iz Plana rasta.
Sve zemlje zapadnog Balkana već su dobile prvu tranšu, dok naša zemlja nije imala unutrašnji konsenzus. Iako je, za sada, nepoznat sadržaj Reformske agende, iz Evropske unije stigle su pohvale.
„Čestitke, BiH, na usvajanju svoje Reformske agende! Ovo su odlične vijesti za građane Bosne i Hercegovine. Bolji putevi, željezničke veze, digitalna infrastruktura i još mnogo toga – zahvaljujući našem Planu rasta za Zapadni Balkan“, napisala je komesarka Marta Kos na platformi X.
“Ovo bi bio ogroman korak, otvarajući potencijal za više od milijardu eura investicija nakon što se reforme sprovedu. Možda još važnije, reforme u Reformskoj agendi mogle bi imati transformativni utjecaj na ekonomiju Bosne i Hercegovine”, poručio je šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Luigi Soreca.
No, to što je agenda poslana, ne znači i da će nužno dobiti pozitivnu ocjenu. Evropska komisija prethodno je upozorila Bosnu i Hercegovinu: ukoliko do kraja juna ne dostavi potpuni plan političkih, pravosudnih i ekonomskih reformi – ništa od novca. Prijećeno je sankcijama, ali predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto vjeruje da do toga neće doći. Optimizma pred sastanak u Skoplju ne manjka.
“Naravno da smo iskoristili i taj momenat da se radi o vremenu kad se treba odlučivati o nekoj vrsti sankcija, mada to nije bio presudan povod. To se ne može gledati samo kroz finansijski interes BiH, iako su sredstva dobro došla, već se Plan rasta isključivo veže za provedbu nužnih reformi koje su pobrojane u agendi”, izjavila je Krišto.
“Ništa vam ne govore zato što i oni sami ne znaju, to je poslano tek onako, ništa oni usaglasili nisu niti su usaglašavali jer, kao što vidite, traje borba ko će koga da smijeni, traje li koalicija, ima li većine, nema većine i takve stvari. Dakle, pare nećemo dobiti, ovo nije usaglašeno i, kao uvijek, šaljemo neki dokument tek da kažemo da smo poslali”, tvrdi ekonomska ekspertica Svetlana Cenić.
Dokument koji godinu dana nikako nije mogao zadovoljiti sve političke aktere, te je dva puta vraćan, sada je gotovo preko noći dobio podršku članova Vijeća ministara Bosne i Hercegovine. Ministri iz RS-a dali su saglasnost. Prethodne tačke sporenja bile su poštivanje odluka Ustavnog suda BiH i imenovanje sudija iz RS-a u ovu instituciju, ali i ukidanje entitetskog veta u Vijeću za državnu pomoć. A upravo je to bilo sporno za četiri kantona, čiji su premijeri sve ovo vrijeme bili protiv.
“Svi sudionici, preko radnog tima, mislim na sve razine vlasti, a i svoje kolege u Vijeću ministara, radili su i pokazali našu političku odgovornost u datom momentu. Opredijeljeni smo za evropske integracije, čekaju nas te reforme, smatramo da je to dobro za sve nas u Bosni i Hercegovini”, istakla je Krišto.
“Dobro što je Vijeće ministara presjeklo i započelo taj proces. Više mislim da je ovo zamajavanje, ustvari predstavljanje da se nešto radi nego da se zaista uradilo i da se ozbiljno pristupilo izradi Reformske agende i svih onih reformi koje će se provesti i koje bi se provele od novca ako dođemo do njega nekad”, ocijenila je politička analitičarka Ivana Marić.
Ukoliko Nacrt agende dobije zeleno svjetlo, postavlja se pitanje jesu li se domaći političari konačno usaglasili ili je Evropska komisija još jednom spustila kriterije? Ili se stavovi, pak, vremenom mijenjaju.