Potpredsjednik Republike Srpske, Ćamil Duraković oglasio se oštrom reakcijom na izvještaj RTRS-a u kojem je, kako navodi, iznesen niz neistina o državnim institucijama kulture, posebno Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine.
Duraković je nakon sastanka sa direktoricom NUBBiH poručio da ova ustanova ne prolazi samo kroz teške finansijske izazove, nego i kroz sistemsku političku opstrukciju koja prijeti njenom opstanku i integritetu.
– Ono što smo 22. juna imali priliku gledati u Dnevniku RTRS-a nije bio novinarski prilog. Bio je to pokušaj brisanja istine, krivotvorenja institucija i brutalnog udara na samu državu Bosnu i Hercegovinu – izjavio je Ćamil Duraković.
“Republika Srpska nema svoju nacionalnu biblioteku”
U prilogu RTRS-a, ističe Duraković, sugerisano je da entitet Republika Srpska ima svoju nacionalnu biblioteku, što je, prema njegovim riječima, notorna laž.
– Ne postoji Nacionalna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske. Nikada nije postojala, niti može postojati. Postoji samo jedna – ona državna, osnovana u ime svih nas – naglasio je on.
Za njega je pokušaj entitetskog „nacionaliziranja“ kulturnih institucija opasan presedan koji vodi ka sistemskoj delegitimizaciji državnog suvereniteta.
“Udar na kulturu je udar na ideju zajedničkog”
Duraković je poručio da je kulturni udar politički čin usmjeren protiv same ideje zajedničkog života, znanja i identiteta u Bosni i Hercegovini.
– Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH nije obična ustanova. Ona je arhiv kolektivnog pamćenja, čuvar knjige, jezika, znanja i historije. Pokušaj da se ona marginalizira, a entitetska ustanova predstavi kao nacionalna, jeste političko nasilje – istakao je.
Politička poruka skrivena iza “bošnjačkog jezika”
Poseban akcenat stavlja na dokumentaciju iz Narodne i univerzitetske biblioteke RS u kojoj je upotrebljen termin “jezik bošnjačkog naroda”, što Duraković naziva opasnim i ustavno neprihvatljivim.
– Ne postoji jezik bošnjačkog naroda. Postoji bosanski jezik. Ustav jasno navodi tri ravnopravna jezika: bosanski, hrvatski i srpski. Ignorisanje toga predstavlja institucionalni prekršaj i političku poruku: vi niste priznati, vaš jezik ne postoji – rekao je Duraković, dodavši da to nije greška, već namjerna politička provokacija.
Najavljena apelacija Ustavnom sudu BiH
Potpredsjednik RS najavio je pokretanje apelacije pred Ustavnim sudom BiH, kao i razmatranje pravnih sredstava pred Vrhovnim sudom Republike Srpske.
– Jezik nije vlasništvo entiteta. On je pravo svakog građanina – poručio je on.
RTRS kao politički alat
Duraković je oštro kritizirao i djelovanje RTRS-a, nazivajući ga sredstvom političke kontrole u službi jedne partije i jednog oligarha.
– RTRS je izgubio ulogu javnog servisa. Postao je instrument razgradnje države i privatizacije entiteta – zaključio je.
Na kraju, poručio je da Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH neće biti zaboravljena ni prepuštena sama sebi.
– Dok god postoji ijedan čovjek koji vjeruje u znanje, slobodu i državu – postoje i institucije koje to čuvaju – zaključio je Duraković.