Državnog budžeta još nema, a vrijeme potrebno da se osigura elektronsko glasanje 2026. polako ističe. No, ako ovako nastavi, vlast se neće ni pitati
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Hoće li se u BiH i na narednim opštim izborima 2026. godine i dalje ručno brojati listići, dok političari koriste svaki izgovor da spriječe tehnologiju koja bi cijeli proces učinila transparentnijim, pitanje je na koje se čeka odgovor. A odgovor se čeka zbog činjenice da državni budžet još šeta na relaciji Vijeće ministara BiH – Predsjedništvo BiH, te da potrebna sredstva za nove tehnologije nisu planirana.
Zahtjev građana
Koordinator za odnose sa javnosti i medijima u Koaliciji Pod lupom Hasan Kamenjaković naglašava da je uvođenje novih izbornih tehnologija zapravo apsolutni prioritet.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
– Prvenstveno ovdje mislimo na skenere glasačkih listića i elektronsku identifikaciju birača. Ono što je jako bitno spomenuti jeste da nam nove izborne tehnologije trebaju zato što je povjerenje građana u izborni proces jako poljuljano. I ono što smo mi vidjeli, radeći ispitivanja javnog mnijenja, pokazuje da 83 posto građana BiH, nevezano za entitet i etničku pripadnost, želi nove tehnologije u izbornom procesu. A više od stotinu hiljada građana je potpisalo peticiju za uvođenje novih tehnologija u izbore, rekao je Kamenjaković.
Vrijeme ističe, ali zadnju riječ ima Schmidt
On podsjeća da je Centralna izborna komisija BiH u svojoj studiji izvodljivosti navela da se sa pripremama za uvođenje novih tehnologija trebalo krenuti najkasnije do proljeća.
– Međutim, ono što mi vidimo u stvarnosti je, zapravo, da, iako načelno političke volje kao ima za uvođenje novih tehnologija, političke subjekte to poprilično plaši zbog toga upravo što eliminiše brojne izborne krađe i prevare. I mi smo sada u situaciji u kojoj je teorijski uvođenje novih izbornih tehnologija na izborni dan na svim biračkim mjestima i dalje donekle moguće. Međutim, zaista se više ne radi o tome da smo u posljednjim mjesecima, već u posljednjim danima, da ne kažem i sekundama, ističe Kamenjaković.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Državni delegat Liste za pravdu i red Nenad Grković kaže da sa sadašnjim izbornim procesom ne možemo imati demokratske i fer izbore, te da je neophodan tzv. elektronski nadzor izbora.
Novih tehnologija najviše se boje oni koji su najviše krali na izborima, ističe Grković
– Namjerno naglašavam elektronski nadzor, jer mnogi pokušavaju da kažu da je to elektronsko glasanje, što nije tačno. Znači, ovdje se isključivo radi o nadzoru samog procesa izbora, što nam je jako neophodno, prije svega da bismo imali demokratski izabrane političare, odnosno stranke u Bosni i Hercegovini, kaže Grković.
On podsjeća da je krajem prošle godine Predstavnički dom PSBiH usvojio izmjene Izbornog zakona kojima se predviđa obaveza uvođenja novih tehnologija. No, SNSD i HDZBiH su bili protiv.
– Tada smo izglasali i zatražili da se to mora po hitnoj proceduri usvojiti i u Domu naroda i tek sada je stiglo do Doma naroda. Što se tiče toga da li će to proći u Domu naroda, mi imamo dovoljnu ruku i mislim da će to većina kolega podržati. Nažalost, evo vidimo da HDZ i SNSD non-stop blokiraju Dom naroda, tako da u suštini ne mogu da predvidim šta će se dešavati, kaže Grković.
Sa simulacije glasanja uz pomoć skenera/Anadolija
Stefan Blagić iz Udruženja ReStart Srpska naglašava kako je najvažnija stvar koja bi trebalo da se desi ove godine – usvajanje budžeta, ali zajedno sa izbornim tehnologijama.
– Mimo toga, za društvo u BiH sve ostalo je pogubno i neće značiti apsolutno ništa, počevši od činjenice da je vlast, prvenstveno u Republici Srpskoj, potpuno nesmjenjiva bez uvođenja novih tehnologija, bez obezbeđivanja sredstava za te stvari. Tu prvenstveno mislim na biometrijske procese i na skenere, kaže Blagić.
Podvlači da je poražavajuća činjenica to da smo u drugoj polovini godine i da nemamo usvojen budžet državnih institucija.
– To što se Savjet ministara brani na jedan način, Predsjedništvo na drugi, postaje već polako i besmisleno, rekao je Blagić.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
S obzirom na to da se radi o nultom prioritetu – fer i poštenim izborima, nije isključena ni intervencija Schmidta, kaže Kamenjaković
Posljednjih dana u javnosti se sve više spominje da visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt ozbiljno razmatra intervenciju u Izbornom zakonu BiH koja bi omogućila održavanje opštih izbora naredne godine, uz primjenu novih tehnologija, a o tome je on sam govorio u Oslobođenju.
– Bez osiguranih financijskih sredstava za provođenje izbora, ugroženi su sami temelji demokratije. Izbori se moraju održati u skladu sa zakonom, na vrijeme i uz punu financijsku i institucionalnu podršku. To uključuje provedbu paketa integriteta koji sam uveo kako bi se zaštitile transparentnost, odgovornost i pravičnost. Uspjeh pilot-projekata provedenih prošle godine pokazao nam je put. Primijenjena praksa ima široku podršku domaće i međunarodne zajednice, rekao je Schmidt.