Nekadašnji savjetnik Željke Cvijanović i profesor, Milan Blagojević uputio je javnost na pokazatelje koji govore o tome da je Milorad Dodik dogovorio saslušanje i ukidanje pritvora sa Tužilaštvom Bosne i Hercegovine.
Objašnjava da jučerašnje saslušanje i ročište nije uobičajena praksa Tužilaštva BiH, pogotovo kada se uzme u obzir da je riječ o najtežem krivičnom djelu u Bosni i Hercegovini.
“Osim ove sramotne stranice u našoj historiji (op.a. historiji Republike Srpske), ima u toj Dodikovoj predaji Tužilaštvu i Sudu BiH i nečega što tako bjelodano dokazuje kriminal tih institucija”, rekao je Blagojević.
On podsjeća da je Tužilaštvo BiH zatražilo pritvor, Sud BiH ga je prihvatio, a zatim je pokrenuta i centralna potjernica za njim, što je jasno ukazivalo da postoji osnovana sumnja da je počinio krivično djelo napad na ustavni poredak, jer u suprotnom pritvor niti potjernica ne bi bili prihvaćeni.
“Da bi se on pojmio neophodno je podsjetiti na to da je najprije Tužilaštvo BiH zatražilo, a Sud BiH prihvatio i odlučio da se protiv Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića odredi pritvor i raspiše potjernica zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično djelo napada na ustavni poredak BiH, propisano Krivičnim zakonom BiH. Akcenat treba staviti na osnovanu sumnju da je učinjeno krivično djelo, čije postojanje je neophodno za određivanje pritvora i raspisivanje potjernice, što je takav stepen izvjesnosti koji je znatno iznad pukog osnova sumnje da je učinjeno krivično djelo. Zatim treba uzeti u obzir da su pritvor i potjernica određeni za najteže krivično djelo propisano zakonom. A određeni su, i pritvor i potjernica, zbog opasnosti od bjekstva”, rekao je Blagojević.
Ističe da Tužilaštvo BiH nije smjelo dozvoliti ovakve uslove saslušanja i ročišta s obzirom na sve prethodno što se dogodilo.
“Kada se uzme u obzir takav splet okolnosti, onda po zakonu niko nema pravo da sa okrivljenim pregovara na način na koji je to za potrebe Dodika učinilo Tužilaštvo BiH, to jest da se sa njim dogovori da on dođe u Sarajevo, da bude ispitan u Tužilaštvu BiH i da će mu odmah zatim Sud BiH ukinuti pritvor te će biti pušten na slobodu. Umjesto takvog nezakonitog pregovaranja i dogovora, dužnost je i Tužilaštva i Suda BiH, kad su već tražili, odnosno odredili pritvor i potjernicu zbog najtežeg krivičnog djela, da ni pod kojim uslovima ne pregovaraju, a kamoli dogovore da se okrivljeni mirno došeta do njih, dadne izjavu i da odmah potom bude pušten na slobodu”, rekao je Milan Blagojević.
Zatim, on objašnjava šta bi bila normalna i uobičajena sudska praksa kao slijed prethodnih pravosudnih radnji.
“Umjesto toga, jedino što zakon dopušta u ovakvim slučajevima je da država radi svoj posao, a to je da okrivljenog liši slobode i sprovede ga u pritvorsku jedinicu državnog zatvora. Tek potom okrivljeni iz te jedinice može biti priveden na ispitivanje u Tužilaštvu BiH”, rekao je.
Međutim, kako navodi, sve to je izostalo u slučaju Milorada Dodika, “što toliko jasno govori da je Tužilaštvo BiH nezakonito ispregovaralo sa njim da zakon ne važi za Dodika”.
“Zbog toga je to očigledno kriminalno ponašanje, ozbiljna zloupotreba službenog položaja od strane državnih tužilaca koji su učestvovali u ovoj kriminalnoj raboti, kojom su prekoračili svoja službena ovlaštenja, nanijevši time ozbiljan udarac pravosuđu BiH”, prokomentarisao je Milan Blagojević nakon jučerašnjih dešavanja.