Predsjednik Stranke za BiH i načelnik sarajevske općine Novi Grad, Semir Efendić gostovao je u Danu uživo na N1 i tom prilikom je odgovorio na nedavne prozivke Kemala Ademovića, dopredsjedavajućeg Doma naroda BiH koji mu je spočitao da i dalje postoje naselja bez vode i kanalizacije na prostoru opštine kojom rukovodi Efendić već nekoliko mandata.
Mnogi su vam uzeli za zlo što ste niste oglašavali u trenutku kada je proglašena epidemija leptospiroze. Posebno s obzirom da je žarište bilo u Dobrinji. Kažu, Dobrinja je danas naselje zapuštenih zelenih površina, neuređenih trotoara, zatrpanih kontejnera, čopora pasa lutalica i sve očiglednije, kažu, glodara koji su tu zbog loših higijenskih uslova i zbog loše komunalne higijene?
Sve te stvari su stvar kantona Sarajevo i njihovih poslova koje ne rade adekvatno. To da se nismo oglašavali, mislim da nije ispravna ocjena. Mi smo imali štab civilne zaštite općine Novi Grad na kojem su pristupali predstavnici Zavoda za javno zdravstvo i sve ono što je mogla uraditi općina u toj situaciji mi smo radili. Moram reći, uzrok je prije svega u tome što dvije godine kanton Sarajevo nije proveo obavezne sistemske, zakonske i mjere deratizacije. To je normalna posljedica nevršenja deratizacije u kantonu Sarajevo i pojava zaraznih bolesti. Kada se to kombinuje nevršenje deratizacije, neredovan odložak smeća i neredovno košenje trave, to su tri uzročnika koji ne mogu rezultirati drugačije. Danas nije ništa drugačije.
Kritikovao Vas je i Ademović iz NIP-a poručivši da se pokrijete po glavi jer i dalje imate naselja bez vode i kanalizacije na prostoru opštine kojom rukovodite već nekoliko mandata… Kako to komentarišete?
Bilo bi jako lijepo da se on malo informiše o stvarnom stanju, pogotovo o tim naseljima o kojima govori. Možda ima tome i dvije godine. Za više od 200 stambenih objekata u naseljima Dobrovošević i Ahvatović doveli vodu do predvrata, do šahtova, a preduzeće vodovodi kanalizacija kojim upravljaju kadrovi NIP-a nije izvršilo njihovo priključenje. Da su sami razriješili jednog direktora preduzeća vodovodi kanalizacija, jer čak i oni u njihovoj stranci nisu bili njime zadovoljni, a ne da budu općine i ostali građani. Dakle, on je dao jedan primjer koji apsolutno ne stoji. Neka se malo informiše koliko građana je dobilo gradsku vodu u vremenu od kada sam izabran za načelnika općine Novi Grad. To su desetine i stotine stambenih objekata. Postoje manji dijelovi općine Novi Grad koji nemaju. Mi radimo prije svega prostor Reljeva ili mjesne zajednice Reljeva, naselje Rječica gdje se trenutno gradi rezervoar. Imamo još na nekim lokacijama gdje su ti projekti u toku i mi apsolutno radimo na tome kao općina. Ali evo, naveo sam primjer. Mi završimo svoj posao, a onda po nekoliko godina čekamo na priključak za one koji imaju vodu u šahtu ispred svoje kuće. Ali proces ne vodimo na kraju mi nego preduzeće koje je distributer vode i oni moraju izvršiti priključak s lopatom ugovore. Imali smo jednu situaciju da zbog manjeg broja građana koji nisu platili priključke, su čekale stotine drugih i mi smo kao općina preuzeli obavezu da mi platimo čak i za te građane koji nisu platili priključke da to izvrši općina, da ne bi čekali svi ostali, da ne bi ispaštali, pogotovo ovim ljetnim i vrućim mjesecima.
Mislim da je gospodin Ademović komentarisao nešto o čemu nema dovoljno informacija. Zapravo reagovao je na jedno saopćenje kantonalnog vijeća stranke za BiH o poskupljenju vode. To saopćenje je potpisao Almir Večarević koji je bio ministar komunalne privrede. Prvi zahtjev koji je upućen prema njemu kada je postao ministar od drugih stranaka je bio povećanje cijena vode i on je to odbio. Mislim da je između ostalog zbog toga i smijenjen. U konačnici ne bi on bio protiv toga kada bi se sve druge mjere prethodne provele, reorganizacije, optimizacije poslovanja preduzeća i ostalog pa na kraju je potrebna ta korekcija cijena. Međutim, ovdje nema drugih mjera, samo korekcije cijena. Znamo da je preduzeće potrošilo ogromne kredite, a da su i dalje gubici veliki. Svjedoci smo tome koliko treba da se popravljaju kvarovi na sarajevskim ulicama. I onda je gospodin Ademović koji je zastupnik u državnom parlamentu našao za shodno da komentariše jednu takvu situaciju. Mislim da on apsolutno nije imao dovoljno informacija da bi je komentarisao. Bolje je da je provjerio stanje preduzeća u kojem su kadrovi koje delegira njegova stranka u kojem je zamjenik predsednika na koji način oni rade svoj dio obaveza ili posla, ali na kraju to su pokazali sami smjenom svojih kadrova.
Ovih dana se pojavila informacija da Tužilaštvo Kantona Sarajevo ponovo provodi istragu protiv vas i vašeg pomoćnika za urbanizam po krivičnoj prijavi koju su građani Dobrinje podnijeli još prije četiri godine zbog izgradnje benzinske pumpe i kompleksa za kerozin u blizini naselja. S ove distance, priznajete li da ste možda pogriješili što ste dozvolili da taj objekt bude tu gdje je danas bukvalno na rubu gradskog naselja, s jedne strane s druge strane aerodroma?
Ja se nadam da ste vi primijetili informaciju da je deponija grada od 20.000 stanovnika u vodozaštitnoj zoni. Dakle, bez apsolutno ikakvih uslova, dozvola propisa, bilo čega, dakle, postoji deponija u, ne znam sad, Krupačke stijene, kako se već zove, u istoj toj vodozaštitnoj zoni, istog izvorišta, a objekti koji su građeni u općini Novi Grad su sa svim potrebnim dozvolama, po svim mogućim standardima, i na kraju nismo mi sami to uradili. Vodne akte uopće nije davala općina, davali su slivovi rijeke i save, preduzeće, vodovodi, kanalizacije i tako dalje. Sistem je potpuno povezan sa gradskim prečistačem i sve je urađeno u skladu sa zakonom i procedurama, a imate nedaleko nekoliko stotina metara ili kilometar dva deponiju za grad od 20.000 ljudi. Da bi sve ove koji se na taj način brinu o ekologiji uputio, prvo da riješe naš zajednički problem, evo te deponije koja nema nikakve zaštite, zemljišta, voda, bilo čega, nema čak ni dozvola, i tu se odlaže kompletan otpad jednog grada, Istočno Sarajevo, pa se čak dovozi iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine, sigurno preko 20 hiljada stanovnika, direktno u vodozaštitnu zonu.
I zašto se tim problemom ne bavimo na jedan ovakav način, mislim da je ovdje ipak nešto drugo, u neposrednoj blizini se nalazi nekoliko benzinskih pumpi i tako dalje, to je bila jedna priča, mi znamo čak da su neke nevladine organizacije imale projekte, odobrene od strane međunarodnih organizacija, da oni budu nosioci aktivnosti borbe protiv takvih objekata, da su oni zato imali finansiranje i ove pravne postupke koje vode žalbe na svim mogućim destinacijama i tako dalje, ja mogu samo reći da općina to nije svakako radila samostalno, tu je učestvovalo i kantonalno ministarstvo, i svi ti akti se mogu naravno provjeriti, ali moram reći to je zaista… U odnosu na ovu deponiju koja tamo postoji, ovo je zaista bezazleno uopće se raspravljati o toj pumpi, pored deponije koja nema nikakvih uslova za postojanje na jednoj takvoj lokaciji i u toj vodozaštitnoj zoni, raspravljati da li utiče benzinska pumpa koja ima sve dozvole, a ne raspravljati o deponiji koja nema nikakve dozvole te to samo za sebe puno govori.