Predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu i načelnik sarajevske općine Novi Grad Semir Efendić bio je gost emisije “Dan uživo” na N1, gdje je odgovorio na nedavne kritike Kemala Ademovića, dopredsjedavajućeg Doma naroda BiH iz stranke Narod i pravda (NiP). Ademović mu je, između ostalog, spočitao da na području općine kojom upravlja Efendić i dalje postoje naselja bez osnovne komunalne infrastrukture poput vode i kanalizacije.
Pored toga, Efendiću se zamjera što se nije oglašavao u trenutku kada je proglašena epidemija leptospiroze, s obzirom da je žarište bilo u naselju Dobrinja. Tvrdi se da je riječ o zapuštenom dijelu grada – s loše održavanim zelenim površinama, trotoarima, prepunim kontejnerima, prisustvom pasa lutalica i glodara, što se dovodi u vezu s lošim higijenskim uslovima i nedovoljnom komunalnom čistoćom.
Efendić na to odgovara:
“Većina tih problema je u nadležnosti Kantona Sarajevo. Tvrdnje da se nismo oglašavali nisu tačne. Održan je sastanak općinskog štaba civilne zaštite na kojem su učestvovali i predstavnici Zavoda za javno zdravstvo. Sve što je bilo u našoj nadležnosti – mi smo poduzeli. Ključni uzrok problema je to što Kanton Sarajevo već dvije godine nije proveo zakonom obaveznu deratizaciju. Kada tome dodate neredovno odvoženje smeća i izostanak košenja trave, dobijate idealne uslove za širenje zaraznih bolesti. Situacija se, nažalost, nije promijenila.”
Odgovarajući na kritike Kemala Ademovića u vezi s naseljima bez vode i kanalizacije, Efendić kaže:
“Gospodin Ademović bi se, prije nego što komentariše, trebao informisati o stvarnom stanju na terenu. U naseljima Dobroševići i Ahatovići za preko 200 stambenih objekata voda je dovedena do šahtova, ali preduzeće ‘Vodovod i kanalizacija’, koje vode kadrovi njegove stranke, nije izvršilo priključenje. Čak su smijenili vlastitog direktora jer ni unutar stranke nisu bili zadovoljni njegovim radom. Mi kao općina završimo svoj dio posla, ali onda čekamo godinama na priključke koje treba da izvrši to preduzeće. U nekim slučajevima smo čak preuzeli obavezu da platimo priključke za građane kako ne bi svi ispaštali tokom ljeta i velikih vrućina.”
Dodao je i da postoje dijelovi općine u kojima se još radi na izgradnji infrastrukture:
“Trenutno radimo u naselju Reljevo, konkretno u Rječici gdje gradimo rezervoar. Postoje i druge lokacije gdje su projekti u toku.”
Efendić se osvrnuo i na Ademovićevu reakciju na saopštenje Kantonalnog vijeća Stranke za BiH o poskupljenju vode, koje je potpisao bivši ministar komunalne privrede Almir Večarević:
“Večarević je odbio zahtjev za povećanje cijena vode jer prethodno nisu provedene nikakve reforme u poslovanju preduzeća. On je, vjerovatno i zbog toga, kasnije smijenjen. Umjesto da se bavi stanjem u preduzeću u kojem kadrove delegira njegova stranka, gospodin Ademović bira komentarisati temu o kojoj nema dovoljno informacija. Činjenica je da su ogromni krediti potrošeni, a gubici u mreži su i dalje veliki.”
Na pitanje o ponovnoj istrazi Tužilaštva Kantona Sarajevo u vezi s izgradnjom benzinske pumpe i kompleksa za kerozin u blizini Dobrinje, Efendić odgovara:
“Građani bi trebali znati da se svega nekoliko kilometara dalje nalazi deponija za 20.000 stanovnika Istočnog Sarajeva – i to unutar vodozaštitne zone, bez ikakvih dozvola, zaštitnih mjera ili kontrole. U poređenju s tim, benzinska pumpa je izgrađena u skladu sa svim zakonima i standardima. Vodne dozvole nije izdavala općina, već nadležna kantonalna tijela, a objekat je spojen na gradski prečistač. Ipak, dok deponija bez ijednog zakonskog dokumenta svakodnevno zagađuje to isto izvorište, o njoj se malo govori. Mislim da su tu posrijedi drugi interesi, uključujući i projekte nevladinih organizacija koje su se aktivno protivile izgradnji te pumpe, uz finansijsku podršku međunarodnih donatora.”
Zaključno, Efendić smatra da se kritike ne temelje na objektivnim činjenicama, te poziva sve nadležne da se bave suštinskim problemima, poput divljih deponija, umjesto da, kako kaže, “zamagljuju stvarne uzroke problema”.