Predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine, Lidija Bradara u intervjuu za Večernji list govorila je o političkim previranjima, saradnji unutar vlasti, te nužnosti izmjena Izbornog zakona. Upozorila je da su političke krize u Bosni i Hercegovini postale pravilo, a ne izuzetak, pri čemu se uzroci ne rješavaju, nego samo mijenjaju oblik.
– Godinama svjedočimo političkom nadmudrivanju, izostanku odgovornosti i iskrenosti, što koči napredak i udaljava nas od EU. A evropski put nije samo strateški cilj – to je obaveza prema građanima koji traže pravdu, radna mjesta i dostojanstven život – rekla je ona.
Osvrnula se i na pitanje izmjena Izbornog zakona, ističući da hrvatski narod i HDZ „dugoročno i dosljedno pružaju ruku saradnje“, s ciljem da se postigne politička jednakopravnost i funkcionalne institucije.
– Promjena Izbornog zakona nije protiv nekoga, već za sve – za stabilnu Federaciju i stabilnu BiH. Nametanje političkih predstavnika jednom narodu pogubno je i za odnose ali i za evropski put. To je unutrašnje pitanje koje moramo riješiti sami – poručila je ona.
Govoreći o aktuelnim odnosima u vlasti Federacije, Bradara ocjenjuje da je saradnja funkcionalna, iako postoje različiti politički pogledi. Ipak, ona ističe važnost spremnosti na dijalog i donošenje odluka u ključnim trenucima.
– U parlamentu su izazovi izraženiji – rad je sporiji nego što bismo to mi željeli, a određene stranke nisu izdržale test parlamentarne većine. Primjer je i tačka o statusu Kiseljaka, koja je odbijena bez jasnog razloga – rekla je.
Na kraju, naglasila je da je trajna stabilnost Federacije moguća samo uz međusobno povjerenje i iskren odnos Hrvata i Bošnjaka.
– Stabilnost gradimo na međusobnom uvažavanju i spremnosti da prihvatimo političku i društvenu realnost BiH – tri konstitutivna naroda i njihovu jednakopravnost. Naše razlike ne smiju biti prepreka, već motiv za traženje zajedničkih rješenja – zaključila je ona.