ovog ljeta posebno burna, a kriza sve dublja i bez naznaka rješenja, kraj sedmice donosi iznenađujuće zatišje – pa čak i u samoj Parlamentarnoj skupštini BiH.
Prema dostupnim informacijama, u parlamentarnom kalendaru nema zakazanih sjednica PSBiH, niti su najavljene sjednice komisija, što je uobičajena praksa petkom za narednu radnu sedmicu, piše Nap.ba.
Nije zakazana ni sjednica Nezavisnog odbora PSBiH, koji još uvijek snosi odgovornost zašto nije pokrenut disciplinski postupak protiv direktora SIPA-e Darka Ćuluma. Ćulum je početkom marta postupao po neustavnim zakonima koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, a samo nekoliko dana kasnije – 7. marta – naložio je deložaciju pripadnika SIPA-e iz objekta u Banjoj Luci, po zahtjevu MUP-a RS. Već 18. marta podnosi ostavku i prelazi u entitetski MUP, navodno po direktnom pozivu Milorada Dodika.
Unatoč svemu, Nezavisni odbor nije reagovao, a Vijeće ministara BiH Ćuluma nikada formalno nije razriješilo. Nakon skoro četiri mjeseca izbivanja, 14. jula se pojavio u zgradi SIPA-e u Lukavici. Nekoliko dana ranije, 9. jula, poslao je dopis u kojem obavještava Vijeće ministara i Nezavisni odbor da povlači ostavku i vraća se na posao – jer, kako tvrdi, nije smijenjen.
Ćulum je tom prilikom preuzeo i službeni automobil SIPA-e, iako četiri mjeseca nije dolazio na posao niti je primao platu. Prema nezvaničnim informacijama, u međuvremenu je bio i odjavljen iz SIPA-e, ali to bi tek trebala provjeriti Porezna uprava RS.
Zanimljivo je da se Ćulum odlučio na povratak svega nekoliko dana nakon što se Milorad Dodik pojavio pred Sudom BiH.
O slučaju Ćulum trenutno vlada zabrinjavajuća tišina. Niti jedna komisija nije zakazana, pa tako ni Zajednička komisija za odbranu i sigurnost BiH, iako je nadležna da razmatra provođenje sigurnosne politike i vrši parlamentarni nadzor. S druge strane, Zajednička komisija za nadzor nad radom OSA-e održana je nakon što je direktor OSA-e Almir Džuvo priznao da je učestvovao u dovođenju Dodika pred Sud BiH. Džuvo je došao u Parlament, odgovarao na pitanja zastupnika, dok se Ćulum i dalje izbjegava pozvati na odgovornost – iako je prekršio više zakona i ostavio SIPA-u sa 700 zaposlenih bez rukovodstva.
Državni zastupnik Jasmin Emrić već je najavio da prikuplja sve relevantne podatke i da će podnijeti krivičnu prijavu protiv Ćuluma Tužilaštvu BiH. Prema pravnicima, Tužilaštvo je već imalo osnova da ispita Ćuluma u svojstvu osumnjičenog za napad na ustavni poredak, no do danas se to nije dogodilo.
U međuvremenu, izostaju hitne sjednice koje su ranije bile praksa tokom ljetnog perioda – naročito kada su u pitanju budžetska pitanja. Budžet za ovu godinu još uvijek nije usvojen, pa je izvjesno da će parlamentarci otići na duži godišnji odmor.
Situaciju dodatno komplikuju posljednje odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta, koji je donio odluku o plaćanju duga firmi Viaduct te omogućio korištenje sredstava Centralne banke BiH za nabavku nove izborne tehnologije. Ministar finansija Srđan Amidžić već je najavio da neće postupiti po Schmidtovim nalozima, pa bi taj posao mogao pasti na njegovog zamjenika Muhameda Hasanovića.