Pitanje državne imovine i dalje je u svojevrsnom status quo. Visoki predstavnik upozorava da BiH ističe vrijeme za dogovor, te da će pokušati da pronađe način za dogovor s lokalnim političarima. Iz RS-a mu poručuju da ne pokušava nametnuti rješenje.
Za dvije sedmice biće puna godina otkako je iz procedure NSRS-a povučen zakon o državnoj imovini. Ipak, ovo pitanje neočekivano se pojavljuje usred izborne kampanje. Visoki predstavnik Christian Schmidt kaže da vrijeme za dogovor ističe, a bez rješavanja pitanja državne imovine nisu moguće ni velike investicije.
„Iznenađen sam da ima ljudi koji ne shvataju ni dan-danas da se državna imovina neće rješavati tako da će se dijeliti na ovaj ili onaj entitet, nego morate pročitati ono što kaže Ustavni sud, Dejton i Ustav BiH. Radi se o imovini koju imamo kao državnu imovinu i imamo imovinu koja je naslijeđena od bivše Jugoslavije“, rekao je Schmidt.
Dodaje i da on nema namjeru da nameće zakon o državnoj imovini. Ipak, ako pokuša, dobiće institucionalni odgovor, poručuju mu političari iz RS-a.
„Ne mislim da misli dobro Bosni i Hercegovini bez obzira ne priče i frazetine koje se širi okolo. Mislim da je nenormalno, neprihvatljivo i nezdravo za Bosnu, za budućnost, za naše odnose da bilo koji stranac misli da treba da uzurpira ovlaštenje demokratski izabrane institucije i da misli da on treba da to radi i rješava“, kazala je Željka Cvijanović, član Predsjedništva BiH.
Kakva su to najavljena rješenja, za sada bez konkretnih odgovora. Iz opozicionih redova više puta su pitali Vladu RS-a zašto su još u septembru protekle godine povukli s dnevnog reda entitetski zakon o državnoj imovini i zašto, uprkos obećanjima, još nema zakona koji je više puta najavljivan.