Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) je donio presudu u slučaju “Kovačević” u kojoj se navodi da se krši aktivno i pasivno pravo izbora apelanta Slavena Kovačevića. Prema tome, BiH bi morala da promijeni izborni zakon a što bi impliciralo i promjenu Ustava BiH.
Posljednjih dana su se pojavile informacije kako će Visoki predstavnik, Christian Schmidt, svjedočiti u žalbenom postupku u slučaju “Kovačević”, navodno kao “prijatelj Suda”. Schmidt će kako se navodi u medijima nastupati u ESLJP kako bi “pojasnio političku realnost BiH”.
Na temu svjedočenja Schmidta pred ESLJP je za Hayat.ba govorio politolog Jasmin Mujanović.
Schmidt tvrdi da će se kao prijatelj Suda pojaviti na svjedočenju u slučaju Kovačević. Međutim, pojedinci tvrde da se on sam pozvao. Šta je od svega toga istina? Šta ova konfuzija govori?
Sasvim je očigledno da se sam gospodin Schmidt nametnuo u ovom slučaju što može uraditi. Itetako je sporno da to radi. Kroz neke vrste privatnih fondova preuzeo je servise advokatske firme što sugeriše da ovo dolazi na njegovu inicijativu. Ukoliko nije istina da je iznajmio usluge advokatske firme jednostavno se to može dokazati. Mogao bi da dokaže je upotrebljavao resurse OHR-a. Međutim, on to ne može uraditi jer je jasno da PIC nije podržavao ovo što je uradio. Ovim krši demokratske ali i političke norme, te narušava ulogu Visokog predstavnika u kontekstu bosanskohercegovačkog ustavnog i političkog sistema.
U saopštenju OHR-a se navodi da će Visoki predstavnik samo da pojasni političku realnost BiH. Da li to znači da sudije ESLJP nisu upoznate sa političkim sisitemom BiH pa im treba tumač civilnog dijela Daytona da svjedoči u slučaju “Kovačević”?
ESLJP je vjerovatno institucija koja je najviše upoznata sa političkim okolnostima u BiH. Jedan osnovni princip našeg modernog koncepta pravde je da se zakoni i pravda moraju sprovesti iako ne odgovaraju političkim okolnostima i prioritetima dnevne politike. Onda se postavlja pitanje zašto Visoki predstavnik dolazi da objašnjava sudijama kakve su političke okolnosti u BiH. Kakve to ima veze sa odlukama Suda!? On ide tamo da prijeti sudijama kao što je Čović prijetio međunarodnoj zajednici 2021. da ukoliko reforme Ustava FBiH ne budu usvojene da će biti problema na jugu. Jasno je kada se pročita između redova da je to ista prijetnja. Pogotovo onaj citat u vezi obnove Herceg-Bosne. Očigledno je istina da predstavnik međunarodne zajednice prijeti sudijama ESLJP i to u ime Čovića i nacionalističkog establišmenta u Zagrebu.
OHR također navodi kako su i bivši Visoki predstavnici svjedočili pred ESLJP. Međutim, javnost nije toliko upoznata sa ovim svjedočenjima. Onda se postavlja pitanje: zašto baš sada da se Schmidt pojavi pred Sudom kao svjedok? Da li je pod nečijim uticajem?
U ovom momentu je sasvim očigledno da gospodin Schmidt radi u zajedničkom poduhvatu sa Draganom Čovićem i političkim Zagrebom odnosno sa Andrejom Plenkovićem. To je jedna te ista politička mašinerija koja dijeli jednu te istu ideološku viziju za BiH. Ovo je postalo viđenje većine međunarodnih zvaničnika u Sarajevu ali koji zbog svojih političkih razloga, odnosno viđenja u svojim glavnim gradovima, ne postoji dovoljno volje da se stane tome u kraj. Svi su oni svjesni da Schmidt narušava kredibilitet OHR-a od kojeg se najvjerovatnije više neće nikada oporaviti.
Koliko je moguće da presuda “Kovačević” bude sprovedena i da BiH krene ka putu potpune demokratizacije?
Nijedna presuda se neće u skorijem roku implementirati ali su itekako važne za budući oblik reformi u BiH. To što se neće implementirati u skorije vrijeme ne oduzima od njihove političke i pravne važnosti. A koliko je presuda „Kovačević“ važna nam govori i to da su se Schmidt, Čović, Zagreb i neki drugi politički akteri ovoliko angažovali po tom pitanju. Jer da presuda Kovačević i ostale presude nemaju političku i pravnu težinu, oni ne bi radili ovo što rade sada.