Entitetski parlament sinoć je razmotrio Prijedlog zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.
Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavlja se danas u 10 sati raspravom o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika ustanovljene u skladu sa Aneksom 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.
Entitetski parlament sinoć je razmotrio Prijedlog zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.
Prijedlog zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne propisuje da se u Zakonu o upotrebi zastave, grba i himne (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 4/93) u članu 8. poslije stava 2. dodaje novi stav 3. koji glasi:
“Zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu se isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe”.
Podsjećanja radi, grb Nemanjića i himna Bože pravde u bh. entitetu Republici Srpskoj bili su upotrebi sve do 2007. godine kada ih je osporio Ustavni sud BiH. Nedugo nakon toga, kako bi ispunila odluku Ustavnog suda BiH, Republika Srpska usvojila je novu himnu “Moja Republika”, a grb Nemanjića je zamjenjen amblemom.
No, bila je to burna rasprava u entitetskom parlamentu, u kojoj je sudjelovao zastupnik Ramiz Salkić.
Zastupnik Ramiz Salkić govorio je za „Slobodnu Bosnu“ o onome što se događalo sinoć na sjednici Narodne Skupštine RS, te komentirao namjere Dodikovog režima izglasavenje Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Nemanjića u tom bh. entitetu
-Namjera ovog zakona jeste da obaveže sve u ovom entitetu da u punom kapacitetu upotrebljavaju grb Nemanjica i himnu Bože pravde kao simbole Srbije na teritorij Bosne I Hercegovine.
Direktna je ovo implementacije deklaracije takozvanog „Svesrpskog sabora“, stvaranje „srpskog sveta“ i dovođenje u zabludu bosanskih Srba da su dio Srbije.
Posljedice primjene ovog zakona mogu biti veoma opasne u budućnosti po mir jer će njegovom primjenom kod bosanskoh Srba jačati separatističko opredjeljenje.
Ovim zakonom u službenu upotrebu ulaze obilježja koja su od strane Ustavnog suda Bosne I Hercegovine označena kao diskriminatorna po građane koji se ne izjašnjavaju kao Srbi.
Na ovakav način Narodna skupština RS nastavlja da donosi zakone koji su u suprotnosti sa Ustavom Bosne i Hercegovine kršeci odluke Ustavnog Suda Bosne I Hercegovine.
Očekujem da će ako zakon stupi na snagu biti uložena apelacija Ustavom sudu Bosne i Hercegovine i da će diskriminatorne odredbe ovoga zakona biti poništene, kazao je Salkić za „Slobodnu Bosnu“.