Piše: Darko Omeragić
“Lobističke usluge koje je Milorad Dodik koristio u SAD-u bile su poprilično bezuspješne, a ako su bile takve dosad ne znam šta bi se trebalo desiti da budu bolje nakon pobjede Donalda Trumpa“, rekao je za “Slobodnu Bosnu” vanjskopolitički analitičar iz Zagreba Denis Avdagić.
Što se tiče Srbije, ističe Avdagić, bilo je nekih okretanja Trumpa prema Srbiji na temi Kosova i potpisivanje sporazuma koji ja završio kao potrošena tinta koja se loše osušila na papiru i izbrisala.
Trumpovoj pobjedi su se obradovali Dodik, Aleksandar Vučić i Viktor Orban. Pobjedu mu je čestitao i Vladimir Putin, te najavio čak i da bi se mogli čuti. Ruski predsjednik je Trumpu laskao govoreći da je novi američki predsjednik vrlo hrabar čovjek.
“ORBAN ĆE GLEDATI SVOJ INTERES”
“Što se tiče većine Evrope tu nema mnogo onih koji se mogu pohvaliti izgrađenim odnosima s Trumpom. Tu je jedino Orban koji ima svoje teme i svoje interese i koji će pokušati da iskoristi samo za svoje potrebe. Ako se Amerika okrene prema Kini nego više nego dosad to bi upravo moglo biti bolno za samog Orbana. Tu mu Trump neće popustiti i ako bude primorao Evropu da prati SAD u sankcijama Kini onda će se upravo od Orbana očekivati da bude nositelj propagiranja te politike, a njemu to kao i Srbiji nije jednostavno s obzirom na to da su ojačali odnose i prihvatili velike investicije Kine. U tom kontekstu se nalazi i Dodik”, kaže Avdagić.
Bilo je groteskno vidjeti Milorada Dodika s kačketom koji je nosio i Trump u predizbornoj kampanji i Palatu RS u bojama američke zastave kojim je želio pokazati koliko je sretan zbog pobjede “svog” kandidata na američkim izborima. Kao da je zaboravio da mu je sankcije uvela upravo Trumpova administracija tokom njegovog prvog mandata. U tom smislu Dodiku je jučer stigla nedvosmislena poruka američke ambasade u Sarajevu da se obje najveće stranke u SAD-u zalažu za jedinstvenu BiH.
“Dodik ne može očekivati da će ga Trump podržati u secesiji. Nema apsolutno nikakvih naznaka za takvo nešto. Trump nikada nije govorio o BiH, niti mu je to prioritet. Njima je prioritet Evropska unija koja će biti krucijalni partner SAD-u. SAD i EU će koordinirati svoje politike. Tako je bilo u Trumpovom prvom mandatu, a tako će biti i u drugom. Trump je svjestan da drugim državama ne može ništa narediti”, ističe naš sagovornik.
Jedna od Trumpovih izjava koje su najjače odjeknule tokom predizborne kampanje je spominjanje mogućnosti da bi osvajanjem vlasti rat u Ukrajini mogao zaustaviti za 24 sata. Iz Kremlja su mu nakon izbora poručili da je malo prenaglio. Rusija ne odustaje od teritorija koji je osvojila tokom skoro trogodišnjeg rata, a od Ukrajine traži da ostane neutralna zemlja.
Mnogo zavisi od toga ko će biti šef Pentagona. Postoje naznake da bi to mogao biti Mike Pompeo koji je prošle godine posjetio Ukrajinu i u razgovoru s Volodimirom Zelenskim poručio kako je najjeftinija opcija nastavak američke podrške Ukrajini. Pompeo je čovjek iz užeg kruga saradnika Donalda Trumpa. Ta izjava daje perspektivu da se vide stvari. Bez obzira na sve što smo vidjeli u predizbornoj kampanji i tokom pobjedničkog govora Donalda Trumpa svijet nije spomenut uopće. Ni Ukrajina ni Bliski istok. Dakle, i taj govor je bio drugačiji od onog što smo čuli tokom kampanje. Već smo u tom govoru vidjeli jednog malo drugačijeg Trumpa.
KO ĆE BITI EVROPSKI ŠAPTAČ DONALDU TRUMPU?
Ne vidim zašto bi on ispunjavao bilo čije želje osim svoje da postane bitan u američkoj povijesti i za što će iskoristiti ovaj mandat. Zašto bi on ugrozio svoju ulogu time da sebe potčini Rusiji ili nekom drugom. On vodi jednu super silu koja je dobila predsjednika s kojim se, neću reći, može trgovati i na kojeg se može utjecati. Sada se svi takmiče u Evropi da budu šaptači Donaldu Trumpu. Sada vidimo da se Orban nudi EU u tom kontekstu.
S Trumpom će se dobro slagati Giorgia Meloni koja ima dobre odnose i sa Elonom Muskom, a upravo je ona otvorila temu potpore Ukrajini. Stvari nisu jednostavne kako se isprva čine i tek nam predstoji vrijeme u kojem ćemo gledati u kojem pravcu će sve ići. Biće jako bitno koji ljudi će preuzeti funkcije i u kojem smjeru će se formirati određene politike“, otkriva Avdagić.
Možda je dobra stvar za Bosnu i Hercegovinu što će sada Evropska unija morati da preuzme značajniju ulogu na Zapadnom Balkanu. Avdagić kaže da je i bilo vrijeme da se to konačno dogodi i da se ne očekuje da uvijek stvari prelome Amerikanci. Biden je, tvrdi, on dostao oklijevao da se time bavi, a nije realno ni imao vremena da se bavi ovim dijelom Evrope s obzirom na događaje u Ukrajini.
“EU sada ima priliku da redefinira i uspostavi još bolje odnose sa SAD-om, a EU ima jasne stavove prema Zapadnom Balkanu”, zaključio je Avdagić.