Pozivam visokog predstavnika da reagira, otimanje imovine Bošnjacima u RS-u ima samo jedan cilj…
Zastupnik u Narodnoj skupštini RS-a Ramiz Salkić u razgovoru za „Slobodnu Bosnu“ komentirao je proces harmonizacije zemljišnih knjiga u bh. entitetu Republika Srpska, koji je omogućen Zakonom o premjeru i katastru iz 2011. godine, a uz pomoć kojega se ciljano mijenja vlasnička strukture na štetu Bošnjaka.
Podsjetimo, prema tvrdnjama stručnjaka, ovaj zakon se koristi za pravnu srbizaciju teritorije, koja podsjeća na metode oduzimanja imovine iz perioda agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Odvjetnik Emir Kovačević potvrđuje da se u mnogim slučajevima radi o prepisivanju privatne imovine na Republiku Rrpsku bez pravnog osnova.
“Slične slučajeve sam zastupao u Bratuncu i Milićima, a ima ih i u drugim mjestima RS-a. Komisije za izlaganje često djeluju samovoljno, bez utvrđenog činjeničnog stanja, na osnovu izjave pravobranioca Rs-a. Vrhovni sud RS u više navrata utvrdio je nepravilnosti u njihovom radu”, kazao je Kovačević.
Kao dodatni problem navodi nemogućnost mnogih vlasnika da pravovremeno reagiraju zbog života u dijaspori ili neinformisanosti, što dovodi do gubitka njihove imovine.
“Harmonizacija zemljišnih knjiga jeste koristan proces, ali ne na način koji se koristi za masovno prepisivanje imovine na entitet”, upozorio je Kovačević.
Legalizirana otimačina
Procesi koji se danas odvijaju podsjećaju na metode korištene tokom agresije na BiH. Dokument iz 1992. godine iz Bosanke Gradiške i Sanskog Mosta, koji je u posjedu Udruženja žrtava i svjedoka genocida u Bosni i Hercegovini, a kakavih je na hiljade iz tog perioda iz cijele Bosanske krajine, svjedoči o tome kako su vlasti tadašnje tzv. Republike Srpske „zakonski“ prisvajale imovinu Bošnjaka, prisiljavajući ih da pod prijetnjama predaju vlasništvo.
Prepisivanje na ime tadašnje RS bilo je dio šire strategije etničkog čišćenja i stjecanja teritorije.
Zakoni i politika u službi separatizma
Osim kroz Zakon o premjeru i katastru, vlasti RS-a koriste i druge pravne okvire za podrivanje institucija BiH. Nedavno usvojene dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Rs-a omogućavaju isticanje simbola stranih država s kojima entitet ima posebne odnose, poput Srbije. Time se dodatno narušava ustavni okvir države Bosne i Hercegovine.
Salkić poziva na hitnu reakciju
“Nepravilnosti u postupcima komisija mogu se osporiti žalbama i sudskim procesima, ali je neophodno da vlasnici reaguju. Ignorisanjem poziva ili neplaćanjem poreza, vlasništvo prelazi u ruke RS-a”, upozorava Kovačević.
Ono što se danas dešava u RS-u je nastavak politike iz dvedesetih, sa jasnom strategijom koja se ni za jotu nije promjenila, pa čak su i pojedini akteri poput Milorada Dodika i Nenada Stevandića ostali isti.
Strategija entitetskih vlasti je da umjesto ratnih koriste pravne alate koje sami izmišljaju, a koji se kose i sa zdravim razumom i međunarodnim pravom.
Na građanima i institucijama države Bosne i Hercegovine ostaje odgovornost da se ovakve aktivnosti pravovremeno zaustave kako bi se spriječila dalja destabilizacija i slabljenje suvereniteta zemlje.
Sve je za „Slobodnu Bosnu“ komentirao Ramiz Salkić, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
-Svih ovih godina u kontinuitetu upozoravamo na probleme, nepravilnosti i sve negative tendencije kada je u pitanju primjena zakona o premjeru i katrastu u entitetu Rs.
Ogroman je zid šutnje na probleme sa kojim se Bošnjaci suočavaju tokom primjene ovog zakona u Rs.
Bošnjaci su diskriminirani tokom primjene ovog zakona jer svaka i najmanje sporna stuacija rješava se na našu štetu a nama se preporučuje da svoju imovinu zaštitimo putem sudskog procesa.
Taj put je dug i neizvjestan a uz to i potrebna su značajna finansijska sredstva da bi se proces doveo do kraja.
Imovina koja se oduzima Bošnjacima dominantno se upisuje kao imovina entiteta Rs na što visoki prestavnik i OHR šute a ne bi trebali na osnovu svog mandata kojeg imaju.
Namjere vlasti u ovom entitetu su umanjiti udio bošnjačkog vlasništva u zemljišnom posjedu u ovom entitetu u čemu ih niko i ne pokušava spriječiti osim Bošnjaka koji se ovdje bore za svoju imovinu.
Oni koji su dužni obezbjediti po Dejtonskom mirovnom sporazumu ambijent i okruženje bez diskriminacije svojim nečinjenjem podržavaju vlasti entiteta Rs da provode sistemsku diskriminaciju Bošnjaka.
Moj je poziv organizacijama za zaštitu ljudskih prava, OHR-u i drugim nadležnim institucijama da provjere sporne slučajeve i sami se uvjere u postojanje organizovane i sistemske diskriminacija Bošnjaka prilikom primjene pomenutog zakona u ovom entitetu.
Bošnjake pozivam da pojačaju brigu o svojoj imovini i na taj način snažnije se suprostave vlastima u ovom entitetu koje im žele oduzeti njihovu imovinu, kazao je Salkić za „Slobodnu Bosnu“.
(M.I.)