Ako smo već primorani da zavisimo od pomoći Vučića i Dodika u tako marginalnim stvarima kao što su gašenja požara i isporuka plina, u jednom nam ne mogu oduzeti naš prkos, ponos i patriotizam
U filmu „Gori vatra“ (2003) scenariste i reditelja Pjera Žalice, Bosna i Hercegovina u kojoj je netom završen rat, dočekuje američkog predsjednika. Kako bi „na terenu“ primijenili zahtjevne koncepte tolerancije, pomirenja i suživota koje im je onako traumatiziranima i još prepunim animoziteta prema ratnom neprijatelju nametnula međunarodna zajednica, lokalna vlast u Tešnju prvi put nakon rata uspostavlja saradnju između vatrogasnih jedinica iz Federacije i Republike Srpske. Stvari u početku idu krajnje „kilavo“, obostrano nepovjerenje je i više nego očigledno, no u očekivanju dolaska prvog čovjeka najmoćnije sile svijeta vatrogasci iz dva entiteta na koncu ipak uspijevaju ostvariti ako već ne prijateljski, onda makar tolerantan, pristojan međusobni odnos.
Dešavanja kojima posljednjih dana svjedočimo u Bosni i Hercegovini podsjećaju na neku iskrivljenu, apsurdnu verziju Žalicinog filma. Dok požari bjesne širom države, naši političari se prepucavaju „čiji je veći“ – helikopter, dakako, i ko od koga i kakve dozvole treba tražiti za gašenje vatre koja pustoši sve pred sobom, uključujući Nacionalni park „Sutjeska“ i Ponijere kod Kaknja.
OD „NE TREBAJU NAM HELIKOPTERI“ DO „MOLIMO VAS, POŠALJITE IH“
Ne trebaju nam helikopteri iz Srbije, imamo mi naše helikoptere Oružanih snaga koji će gasiti požare – govorili su prkosno Zukan Helez i Elmedin Konaković kada je tek planulo na Sutjesci. Dan-dva kasnije, kada se ispostavilo da kapaciteti Oružanih snaga ipak neće biti dovoljni da ugase sve vatre, Vijeće ministara na hitnoj sjednici zatražilo je, štaviše, zamolilo da u BiH dođu helikopteri iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Burundija, ako zatreba
Još 2021. godine Vlada Federacije BiH usvojila je informaciju o potrebi nabavke letjelica koje će gasiti požare. Planirana je kupovina dva aviona – air traktora i dva helikoptera. U elaboratu koji je tada pripremila radna grupa za Vladu FBiH, navedeno je da je glavni cilj „formirati funkcionalne zračne snage u Federaciji koje će biti optimalno kapacitirane ljudskim i materijalnim resursima“, te istaknuto kako je uspostava jedinice neophodna zbog učestalih i opsežnih požara. Tri godine kasnije, funkcionalne zračne snage u Federaciji su i dalje mrtvo slovo na papiru. U nabavku kanadera i air-traktora se možda ne razumijemo previše, ali ono što sigurno znamo je da je ministrima i premijerima u federalnoj Vladi prioritet da svakih par godina obnove svoj vozni park novim limuzinama, a za požare će se već pobrinuti neko od naših dobrih susjeda. Baš kao što se onomad u vrijeme pandemije korona virusa, dok su građani Federacije mjesecima uzalud čekali da njihova vlast reaguje, Aleksandar Vučić pobrinuo za vakcine.
Bildanje patriotizma Heleza, Konakovića i ostalih na primjeru gašenja požara sagorjelo je u svoj svojoj političkoj bijedi i nesposobnosti. Ugašeno je brže od plinskih gorionika koje je cijelom Sarajevu prije 24 sata ugasio Nedeljko Elek, direktor Sarajevo-gasa Istočno Sarajevo, nakon spora sa Energoinvestom oko plaćanja cijena gasa. Samo milošću Milorada Dodika, kako je naglasio Elek, Sarajlijama je nakon višesatne neizvjesnosti ponovo pušten plin.
– U osam sati sam potpisao da se pusti plin, jer je to od mene tražio Milorad Dodik – rekao je Elek i dodao da što se njega tiče, on ne bi puštao plin. Ali, naredba je naredba.