Činjenica da u bosanskohercegovačkom entitetu RS postoje političke snage – mislim na opoziciju, na veterane iz ratova devedesetih – koje neće sa Dodikom. Umjesto podrške, poručuju mu da se protive njegovom avanturizmu i kockanju sa mirom u Bosni i Hercegovini.
Višednevna drama bjegunca od pravde, predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta RS Milorada Dodika, imala je, voljom brižnog oca svih prognanih Srba, predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, srećan ishod. Za sad. Interpol je, naime, odbio zahtjev Suda države BiH da za Miloradom Dodikom raspiše crvenu potjernicu. Ko je sve u tom smislu intervenisao, već je objasnio sam Dodik čim se vratio u BiH. Međutim, da li je odgovor Interpola na zahtjev Suda BiH uobičajan postupak?
„Nije uobičajeno, ali je očito moguće”, kaže za Slobodnu Bosnu crnogorski advokat Nikola Martinović.
“Strana zemlja ima pravo da zadrži lice za kojim je raspisana Interpolova potjernica, nakon čega sud te zemlji odlučuje o tome da li to lice može biti isporučeno državi koja ga traži. Da bi se neko lice isporučilo državi koja ga traži uslov je da se ono ne goni za krivična djela koja su političke prirode. Naravno, pitanje je kako sud određeno krivično djelo kvalifikuje, odnosno kako procjenjuje njegovu ‘političku prirodu'”.
Očito je da je u slučaju Milorada Dodika izvršen politički pritisak, politička intervencija na međunarodnu policijsku organizaciju, koja i na ovaj način pokazuje koliko je nezavisna. Govorim o Interpolu. Podsjećam da je, zbog pokušaja rušenja ustavnog poretka, Španija svojevremeno raspisala potjernicu za katalonskim političarem Carlesom Puigdemontom. Iako ju Interpol nije stavio van snage, Puigdemont nije isporučen Španiji budući da je dobio azil u Belgiji”.
Kada pominjete političku intervenciju, beogradski mediji tvrde da je Srbija intervenisala.
Ne samo mediji, nego i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je kazao da je Srbija intervenisala zato što je Milorad Dodik državljanin Srbije. Vučić je, dakle, tražio zaštitu za lice koje je državljanin zemlje čiji je on predsjednik. Pored toga što je državljanin Srbije, što je još Dodik? Predsjednik entiteta RS. Kako državljanin jedne zemlje može biti predsjednik dijela druge države? Ne govorimo, dakle, o čovjeku različite nacionalnost, različite vjere, ne! U Americi se, na primjer, ne možete ni kandidovati za predsjednika ako niste rođeni u SAD, a ovdje…
Ovdje je, na primjer, državljanin Srbije predsjednik Skupštine Crne Gore. Sve može! No, Milorad Dodik se, nakon izlaska iz ilegale, zahvalio Srbiji i njenom predsjedniku, ali i Rusiji, Mađarskoj i Crnoj Gori. Je li moguće da su sve te države učestvovale u spašavanju ”redova” Dodika, što mislite?
Vaša je odluka da li da ćete Miloradu Dodiku vjerovati na riječ. Po mom sudu, nedvosmisleno je samo ono što je Dodik rekao, a Vučić potvrdio: Srbija je za svog državljanina intervenisala u centrali Interpola u Lionu. Teško da je isto učinio Vladimir Putin, čiji je autoritet i status, koliko znam, u međunarodnim institucijama ozbiljno poljuljan nakon ruske invazije na Ukrajinu. S obzirom na političku i ideološku bliskost sa Viktorom Orbanom, ne bi me iznenadilo da je Mađarska pomogla Dodiku. Mađarski premijer, to je poznato, politički i ekonomski tijesno sarađuje sa Vučićem, što ne bi trebalo zanemariti.
A Crna Gora?
Mislim da Vam na to pitanje niko sa sigurnošću ne može odgovoriti.
Zašto?
Zato što je crnogorski bezbjednosni sistem srušen, pa je u tom smislu sve moguće. Uostalom, vidjeli ste da ministar vanjskih poslova Crne Gore Ervin Ibrahimović demantuje bilo kakvu intervenciju crnogorske Vlade u spašavanju Milorada Dodika; istovremeno, ministar policije Danilo Šaranović – ćuti. Zašto? Zato što Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore radi jedno, a Agencija za nacionalnu bezbjednost drugo. Svako svira u svoju sviralu, a javnost, umjesto muzike, uglavnom sluša buku. Raštimovani orkestar, to bi mogla biti najpreciznija definicija stanja u sektoru bezbjednosti Crne Gore.
Interesantna je bila i reakcija Milorada Dodika na demanti ministra vanjskih poslova Crne Gore Ervina Ibrahimovića.
Imate li utisak da se Dodik rugao ministru Ibrahimoviću?
Da, rugao mu se. Ustvari, rekao mu je ono što svi znamo: svaka baba u Crnoj Gori ima pouzdanije informacije o bezbjednosti i spoljnoj politici od ministra Ibrahimovića. Koji je samo formalno ministar vanjskih poslova; suštinski, on je turista, koji svijet obilazi o trošku građana Crne Gore. Dodik to zna, zato mu se ruga.