Bosna i Hercegovina našla se u blokadi na državnom nivou, nakon što je postalo jasno da bez dogovora između HDZ-a i SNSD-a ne može doći ni do kakvih promjena u strukturi vlasti. Na posljednjoj sjednici Doma naroda PSBiH delegati su napustili zasjedanje nakon što je propao pokušaj smjene Nikole Špirića s pozicije člana Kolegija. Činjenica da je Špirić i dalje u toj funkciji, uprkos protivljenju dijela parlamentarnih stranaka, dodatno komplikuje rad ovog zakonodavnog tijela.
Delegati koji su napustili sjednicu odmah su podnijeli zahtjev za sazivanje nove hitne sjednice na kojoj bi, kako kažu, pokušali izdejstvovati smjenu Špirića i još dvojice ministara iz redova SNSD-a. Ukoliko on to kao predsjedavajući ne učini, najavljuju krivične prijave zbog zloupotrebe položaja. Situacija dodatno eskalira jer HDZ i SNSD nastupaju sinhronizovano, dok ostatak parlamentarne većine – predvođen “Trojkom” – prema ocjenama opozicije, ne pokazuje dovoljno snage da se suprotstavi ovom savezu.
Delegat Doma naroda Džemal Smajić ističe da se ne može nastaviti rad Doma u okolnostima u kojima su ključne funkcije pod apsolutnom zaštitom HDZ-a i SNSD-a. Slično mišljenje ima i Safet Softić, koji smatra da je Dragan Čović u potpunosti stao u zaštitu SNSD-ovih kadrova, blokirajući svaki pokušaj promjena. S druge strane, delegatkinja HDZ-a Marina Pendeš tvrdi da je opozicija iscrpila sve političke mehanizme i sada pribjegava, kako kaže, “scenarijima izazivanja krize”.
Posebnu pažnju izazvalo je ponašanje Ilije Cvijanovića, koji je podržao stavove HDZ-a i SNSD-a, što je izazvalo oštru osudu iz Kluba Bošnjaka. Safet Softić optužio je Čovića da putem posrednika utiče na glasanje delegata iz Kluba Srba, uključujući Cvijanovića, kojeg se, kako tvrdi, savjetuje kako da glasa neposredno prije samih odluka.
Politički analitičari procjenjuju da ovakva pat pozicija može potrajati do izbora. Drago Vuković upozorava da u BiH koalicije ne nastaju po principu političke snage, već političkih ucjena, što šteti razvoju zemlje i političkoj stabilnosti. Mladen Bubonjić dodaje kako SNSD, i u slučaju dogovora drugih aktera, ima dovoljno mehanizama da blokira svaki pokušaj promjene, dok HDZ pokušava balansirati svoje interese kroz odnose s opozicijom u RS.
U ovakvoj atmosferi, nije isključeno ni eventualno uključivanje međunarodne zajednice, iako to zasad ostaje u domenu špekulacija. Ono što je izvjesno jeste da će politički akteri, koristeći sve dostupne institucionalne i vaninstitucionalne alate, nastojati da zadrže svoje pozicije – makar po cijenu potpunog zastoja u radu ključnih državnih institucija.