S obzirom da Interpol odlučuje o svakom slučaju posebno, ovaj će slučaj biti jednako tretiran, pojašnjava Huremagić
U cijeloj BiH se očekuje odluka iz Lyona da li će Interpol raspisati međunarodnu potjernicu za predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom. Za njim je Sud BiH raspisao centralnu potjernicu, jer se nije odazvao pozivu na saslušanje koje mu je uputilo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine.
Zahtjev za raspisivanje međunarodne potjernice Sud BiH je uputio nakon što je Dodik, pod još uvijek nerazjašnjenim okolnostima, napustio BiH i preko Srbije otišao u Izrael. Nakon što je praktično izbačen sa Konferencije o holokaustu, Dodik je, opet preko Srbije, umjesto u Bih, otišao u Moskvu.
Ramiz Huremagić, ekspert u oblasti kriminologije, koji je vodio više istraga u oblasti organizovanog kriminala, iznosi pretpostavku da bi Interpol mogao odbiti zahtjev naše zemlje za raspsivanje međunarodne potjernice.
– Prema Statutu i Pravilima Interpola, krivična djela koja se tiču ustavnog uređenja i napada na ustavni poredak, odnosno djela koja spadaju pod širi generički okvir neustavno oduzimanje vlasti (kao što je državni udar) obuhvataju svaku promjenu vlasti u zemlji koja se ne dešava u skladu sa procedurama predviđenim zakonima zemlje koja traži raspisivanje međunarodne (crvene) potjernice. A sve ovo vezano za neposrednu primjenu odredbi člana 2. – Osigurati i promovirati najširu moguću međusobnu pomoć između svih organa kriminalističke policije[…]
U duhu Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, i člana 3. Statuta Interpola – Strogo je zabranjeno da Organizacija preduzima bilo kakvu intervenciju ili aktivnosti političkog, vojnog, vjerskog ili rasnog karaktera.
U slučaju Milorada Dodika, prevashodno se radi o primjeni člana 3. Statuta.
S obzirom da Interpol odlučuje o svakom slučaju posebno, ovaj će slučaj biti jednako tretiran. S obzirom na dosadašnju praksu Interpola, moguće je očekivati da Generalni Sekreterijat Interpola odbaci zahtjev Bosne i Hercegovine za raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, i to ne bi bilo ništa iznenađujuće, s obzirom na pravila i procedure, te dosadašnju istoriju sličnih slučajeva.
Organizacija je posebno osjetljiva u predmetima koji se odnose na neustavno preuzimanje vlasti i/ili društvene/građanske/političke nemire koji predstavljaju izazove u pogledu poštovanja člana 3. Statuta.
Međutim, mogu postojati izuzeci. Ključni element za procjenu je potencijalna veza između zahtjeva i situacije u zemlji. Zahtjevi koji se odnose na krivična djela iz općeg dijela krivičnog prava koja se dešavaju prilikom neustavnog preuzimanja vlasti ili izazivanja nemira, ali nisu u vezi s tom situacijom, vjerojatnije je da će se smatrati usklađenima. Ovo može uključivati i zahtjeve koji su djelimično povezani sa neustavnim preuzimanjem vlasti i/ili nemire, koristeći ga kao pokriće za činjenje „redovnih“ krivičnih djela, pojasnio je Huremagić na Facebooku.