LOŠE VIJESTI ZA DODIKA / MEHMEDOVIĆ I ĐONLAGIĆ OTKRILI KARTE: „Sa budućnošću Bosne i Hercegovine niko se ne smije igrati…“
-Mi ćemo od Parlamenta BiH zatražiti tu saglasnost, kako bi mogli aplicirati za neke od oblika organizacije koja se zove BRICS. Hoću da kažem da BRIKS nije antiogranizacija. Nije uperen ni protiv koga, ni protiv EU, ili bilo koje druge asocijacije i zemlje, kazao je Dodik.
Čelnici bh. entiteta Republika Srpska zatražit će od Parlamentarne skupštine BiH suglasnost da bi u određenom formatu bila prisutna u organizaciji BRICS-a. Najavio je to predsjednik tog bh. entiteta Milorad Dodik. Mišljena poslanika u Predstavničkom domu o ovoj inicijativi su podijeljena – od pohvalnih koja ukazuju na koristi od takvog članstva, preko sumnje u ishod u Parlamentu BiH zbog mogućeg negativnog odnosa Bošnjaka prema ovom pitanju, do toga da prioritet mora biti Evropska unija, a ne udaljene zemlje BRIKS-a, javljaju režimski mediji iz Banje Luke.
-Mi ćemo od Parlamenta BiH zatražiti tu saglasnost, kako bi mogli aplicirati za neke od oblika organizacije koja se zove BRICS. Hoću da kažem da BRIKS nije antiogranizacija. Nije uperen ni protiv koga, ni protiv EU, ili bilo koje druge asocijacije i zemlje, kazao je Dodik.
BiH bi trebala biti u Evropskoj uniji, ali to ne isključuje saradnju s BRICS-om koji otvara mogućnost uspostavljanja novih veza i ekonomske saradnje, navodi članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
Iz tih razloga je, kaže, pozdravljeno prisustvo predsjednika Dodika na Samitu u Kazanju.
– To su mnogoljudne zemlje sa velikim ekonomskim potencijalom, sa velikmi finansijskim resursima i mogućnostima da udružite te snage i onda to predstavlja ozbiljnu priču. Podržavam činjenicu i smatram da trebamo biti prisutni svuda. Gdje god možemo da vidimo neku ekonomsku korist ili da nađemo jednog partnera u okviru neke grupacije sa kojim ćemo moći nešto dobro da realizujemo – ja sam za to. Dakle, ne treba sami sebe da isključujemo, rekla je Cvijanović.
Vrlo je važno postati dio globalnog ekonomskog projekta kakav je BRICS, kaže SNSD-ov poslanik u Predstavničkom domu BiH Milorad Kojić.
Ipak, nije optimista da će ovaj posao ići lako. Vjeruje da će u Federaciji BiH smatrati da tako nešto Republici Srpskoj ne treba dozvoliti.
-Bojim se da generalno Bošnjaci neće pristati na takvu priču, ali evo ako ne pristaju na takvu priču, zašto ne pristanu na priču da BiH uđe u zemlje BRICS-a i da na taj način jačamo ekonomsku stabilnost, naveo je Kojić.
Da će teško biti obezbijediti većinu glasova “ZA” u Predstavničkom domu, stava je i Milan Petković, osvjedočeni rusofil i poslanik Ujedinjene Srpske u Predstavničkom domu PS BiH.
-Sve ono što dolazi i sve što je dobro kao inicijativa iz Republike Srpske ona se nekako blokira, jer Bošnjaci smatraju da bi dali Republici Srpskoj time na značaju. Tako da nisam optimista što se toga tiče. Međutim, mi ne trebamo odustati od te ideje, i treba sigurno ona da se zastupa, kazao je Petković.
Za njeno zastupanje nije i PDP-ov Branislav Borenović. Nema ništa protiv razgovora sa svima, ali prednost daje Europskoj uniji.
Ideju o budućnosti RS-a u društvu zemalja BRICS-a, smatra nemogućom.
-Da, to je nešto što se apsolutno ne može desiti, jer naša je budućnost u ovom regionu, u integracijama sa EU, zato što sa ovim regionom i EU ostvarujemo ekonomske partnerske odnose, stava je Borenović.
-Treba da pokušamo da radimo s njima. On nije zamjenska platforma za EU. Samo zlonamjerni mogu da to povezuju na taj način, kazao je Dodik.
Kontaktirali smo delegata u Domu naroda PS BiH i zastupnika u PS BiH kako bi smo saznali njihove stavove ukoliko se ovakva inicijativa nađe na dnevnim redu.
Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Dženan Đonlagić kazao je za „Slobodnu Bosnu“ da je apsolutno protiv!
-Članstvo u međunarodnim asocijacijama, uniji, zajednici, pripada državi i nikako entitetima.
Prema ranije donesenim odlukama u institucijama Bosne i Hercegovine, naš vanjskopolitički cilj je članstvo u NATO-u i Evropskoj uniji, kazao je Đonlagić za „Slobodnu Bosnu“.
Šemsudin Mehmedović, zastupnik u Parlamentarnoj skupštini BiH otkrio je za „Slobodnu Bosnu“ svoj stav po ovom pitanju.
-Vanjsko-politički ciljevi BiH su usaglašeni i oko Euroatlantskih integracija postignut je konsenzus.
Svaka promjena ciljeva vanjske politike traži argumentaciju kakve benifite dugoročno dobiva BiH, kao i kakvu bi štetu pretrpjela.
Da promjenu predlaže neko ko nema loše namjere prema BiH imalo bi smisla razmatrati i kroz raspravu doći do usaglašenih stavova, u ovakvim geopolitičkim okolnostima uopće nema smisla gubiti vrijeme na takve rasprave. Promjena vanjskopolitičke orjentacije BiH u ovakvim odnosima bi dodatno ugrozio opstanak BiH, te se sa budućnošću Bosne niko ne smije igrati.
Ovakav stav je u ovom trenutku neminovan zbog odgađanja i odvraćanja dezintegracijskih procesa koje vode politike susjeda preko satelita u BiH…i to je dio velikodržavnih politika prema BiH, kazao je Mehmedović za „Slobodnu Bosnu“.