Primjer za te postupke u kojima govorim je činjenica da je Dejtonski mirovni sporazum na koji se Dodik poziva konstatovao da je dokument potpisan na engleskom, bosanskom, srpskom i hrvatskom jeziku a Dodik ne dozvoljava da djeca Bošnjaka u entitetu RS svoj jezik zovu kako ona žele – bosanski, jer on ne dozvoljava upotrebu tog pojma…”
Bjegunac od bosanskohercegovačkog pravosuđa Milorad dodik tokom posjeta malobrojnim mogućim saveznicima objavljuje statuse na društvenim mrežama.
Uz to, Vlada RS je donijela dokument kojim prijeti sankcijama institucijama iz RS-a koje provode odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kao novi dokaz realizacije secesionističke politike koju predvodi Milorad Dodik. Dokle sve to može ići i trajati te kako bi se moglo i završiti za Hayat je govorio profesor Kasim Trnka, predsjednik Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca
“Smatram da bi najvažniji dio mog večerašnjeg gostovanja trebao usmjeriti na činjenicu i da Republika Srbija i RS kada rade cijeli paket protiv ustavnih poteza, to čine pozivajući se na Dejtonski mirovni sporazum. Ukoliko se ne ponudi odgovor na takvu njihovu kvalifikaciju, bojim se da će vremenom javnost to prihvatiti kao nešto što je realno. U stvarnosti, stvari su potpuno obrnute jer sve što rade je u direktnoj suprotnosti sa Ustavom BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom. Oni čak ne poštuju ni tačno navedene termine koji su definirani u Dejtonu. Tačan naziv tog dokumenta iz Dejtona je Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini što odmah znači da je još u Dejtonu bila jedna projekcija da će se on dopunjavati i razvijati, a da je fokus tada bio na osiguranje mira”, kaže profesor Trnka.
“Primjer za te postupke u kojima govorim je činjenica da je Dejtonski mirovni sporazum na koji se Dodik poziva konstatovao da je dokument potpisan na engleskom, bosanskom, srpskom i hrvatskom jeziku a Dodik ne dozvoljava da djeca Bošnjaka u entitetu Republika Srpska svoj jezik zovu kako ona žele – bosanski, jer on ne dozvoljava upotrebu tog pojma. Dakle, javnost treba uvijek da zna u kojoj mjeri oni krše Dejtonski mirovni sporazum. Uvijek citiraju samo jednu odredbu Ustava, a to je dio o nadležnosti entiteta svjesno ne govoreći o svim drugim elementima koji čine sveobuhvatan Ustav poput odredbe da Ustavi i propisi entiteta moraju biti usklađeni sa Ustavom BiH i da Ustavni sud ima nadležnoat da cijeni i poništava svaki akt koji nije u saglasnosti s Ustavom BiH, a da su njegove odluke konačne i obavezujuće. To je Dejtonska kategorija”, podsjeća profesor Trnka te dodaje da je poseban problem u činjenici da Dodik ne poštuje Ustavni sud BiH i ne delegira dvoje sudaca iz ovog entiteta kako bi ovaj ključni Sud mogao nesmetano raditi.
“Dakle, svi pravni argumenti do kojih drži demokratski svijet su na strani onih koji poštuju institucije BiH i njihova pravila, a oni koji krše te institucije su protiv vladavine prava. Dodik je prvo odlučio da onemogući rad institucija Bosne i Hercegovine i zato je zabranio rad SIPA-e kao institucije sile koju ima država želeći da onemogući rad udarne snage institucija BiH. Bojim se da on i njegovi po jednom vrlo jasno utvrđenom projektu koji je jasno objavljen u tzv deklaraciji ‘ Svesrpskog sabora’, i u kojem se jasno govori o tome koji će se sve projekti i koraci preduzimati i vlasti Srbije i RS sa namjerom da integriraju polovinu Bosne i Hercegovine u ustavni poredak Srbije”, pesimistično konstatuje ali i jasno upozorava profesor Trnka da u ukupnom secesionističkom djelovanju Dodika ima sistema i plana.