Mislim da je vrijeme za novi društveni ugovor, za novi sporazum koji će dogovoriti tri strane o BiH jer je očigledno da stvari više ne funkcioniraju“, naveo je novinar Zoran Krešić, tokom javne tribine pod nazivom “Europski model federalizma kao odgovor na separatizam i unitarizam”, koja je održana u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru.
Tribina je održana u organizaciji Hrvatske kulturne zajednice Troplet, a za govornicom su bili: HDZ-ova zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko, dekana Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru Dražen Barbarić te novinar Zoran Krešić.
Kroz razgovor su razmatrana ključna pitanja o ustavnom okviru BiH, federalizmu, jednakopravnosti naroda, te izazovima s kojima se zemlja suočava u kontekstu međunarodne intervencije i političke nestabilnosti.
Tribina se fokusirala na to može li BiH opstati u svom trenutnom ustavnom okviru, kako osigurati jednakopravnost konstitutivnih naroda te koji su mogući modeli za stabilnost zemlje, s posebnim naglaskom na povratak na izvorni Daytonski mirovni sporazum. Cilj je bio otvoriti dijalog o budućem ustroju države koji bi omogućio njezinu funkcionalnost, pravednost i europsku perspektivu.
Novinar Zoran Krešić tokom tribine govorio je ozbiljnosti političke situacije u Bosni i Hercegovini, poručivši da su “separatizam i unitarizam postali ključni faktori koji su doprinijeli trenutnoj krizi”.
“Koliko su separatizam opasni za budućnost Bosne i Hercegovine, najbolje govore posljednja kriza koja je zapravo rezultat međusobnog obračuna ratnih koncepcija,” rekao je Krešić, dodajući da je umjesto političkih, riječ je o “ratnim i ratobornim koncepcijama koje eskaliraju na ovakav način.”
Krešić je također kazao da je povlačenje Sjedinjenih Američkih Država, “najznačajnije svjetske sile”, iz BiH dodatno pogoršalo situaciju. “Sjedinjene Američke Države, koje su autori Daytona, povukle su svoje intervencije u BiH, i sada imamo ovo što imamo,” dodao je.
“Mislim da je vrijeme za novi društveni ugovor, za novi sporazum koji će dogovoriti tri strane o Bosni i Hercegovini jer je očigledno da stvari više ne funkcioniraju.” Krešić je govorio o navodnoj “tvorničkoj greški” u trenutnom ustavnom okviru BiH, dodajući da “strane u Bosni i Hercegovini jednostavno nemaju povjerenja u održavanje ovakvog projekta.”
Pozvao je Hrvate da “budu hrabri i odlučniji” i ponude rješenja koja bi mogla biti izlaz iz aktualne političke krize, dodajući da su rješenja u Europi već poznata. “Ona su bila poznata i prije početka rata u Bosni i Hercegovini,” kazao je Krešić, referirajući se na zemlje poput Belgije i Švicarske koje su predložile modele koji bi, navodno, mogli pomoći Bosni i Hercegovini.
Podsjetimo, Dom naroda Parlamenta Federacije trebalo bi danas da se izjasni o imenovanju Upravnog odbora Radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine, o čemu je na spomenutoj nedavnoj sjednici odlučivao i Predstavnički dom.
Prema odluci tog Doma, odobreno je imenovanje Upravnog odbora čiji je predloženi član Zoran Krešić iz reda Hrvata.