Vijest da je Generalni sekretarijat Interpola odbio zahtjev BiH za raspisivanje međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem, prostrujala je BiH.
Zahtjev je odbijen na osnovu člana 3. statuta Interpola, prema kojem je zabranjen politički progon.
Prigovori koji su uloženi očito su urodili plodom. Ali, jednako tako pravnici niti sigurnosni eksperti nisu iznenađeni.
Odluka Interpola nije iznenađujuća, osim za političke predstavnike u Trojci, koji su se očito nadali da će Interpol doći u Banja Luku i uhapsiti Dodika!?
Interpol je međunarodna organizacija koja koordinira policijsku saradnju između država članica. Međutim, Interpolova funkcija u smislu raspisivanja potjernica nije samo tehnička – ona se temelji na određenim pravnim smjernicama koje osiguravaju da organizacija ne postane alat za političke ili druge vrste progona.
U slučaju Milorada Dodika i Nenada Stevandića, njihova politička pozicija i uloga u političkom životu Republike srpske, kao i u BiH, sigurno su bili odlučujući faktori. Optužbe za napad na ustavni poredak BiH, iako ozbiljne, u Interpolu su shvaćene kao duboko povezane s institucionalnim okvirom i političkim odnosima u zemlji.
Iako je Sud BiH naložio raspisivanje potjernice za Miloradom Dodikom, Interpol se u svojoj praksi pridržava strogih smjernica, prema kojima zabranjuje izricanje međunarodnih potjernica za osobe koje se smatraju predmetom političkog progona.
A Dodik je, zahvaljujući ponajviše njegovim političkim oponentima u BiH, koji obnašaju vlast, očito to uspio od sebe napraviti!
Poznato je od samog početka gdje se nalazi Milorad Dodik. Ipak, čini se da institucije BiH nisu imali adekvatne naloge za njegovo lišenje slobode, pa se ušlo u proceduru raspisivanja crvene potjernice, koja se raspisuje za osobe nedostupne pravosuđu neke zemlje.
A, ako može neko da pojasni, zašto je i kako Dodik nedostupan BiH? Sada je pravo vrijeme za odgovore.
Priča o tome kako je rizično hapšenje, ipak u Interpolu nije naišla na razumijevanje. Logično, jer svako je hapšenje rizično. A, veći je rizik da se dozvoli podjela BiH, ako se Dodik i secesioniste ne uhapse!
Interpol kao organizacija, nije zadužen za prosuđivanje političke opasnosti ili rizičnosti hapšenja – njegova je funkcija da provodi međunarodnu saradnju i osigurava da se postupci koji se traže temelje na zakonitosti i nepristranosti.
Milorad Dodik ima političku poziciju u Bosni i Hercegovini, to svi znaju. Često je bio u centru političkih kontroverzi koje imaju jasnu političku dimenziju, stoga je zahtjev za potjernicu, posebno dok se nalazio u BiH, možda ipak prerano upućen. Kao da se zaboravilo da Interpol nastoji izbjeći miješanje u političke sporove, a o čemu svjedoči odbijanje raspisivanja potjernice za Dodikom i Stevandićem.
Zato se odgovornost za ovu situaciju ne treba tražiti samo u pomahnitalom Dodiku. Račune javnosti moraju položiti i svi u lancu odlučivanja, od političara, tužioca, sudova, do policijskih agencija.
Ipak domaće institucije BiH moraju obaviti vlastiti posao i bolje se nositi s pravnim i sigurnosnim izazovima unutar zemlje, prije nego što se traži vanjska pomoć, a dok traje napad na ustavni poredak BiH.