lan predsjedništva BiH Željko Komšić doputovao je danas u Tursku kako bi učestvovao na četvrtom Antalya Diplomacy Forumu. Odmah po dolasku govorio je za portal Cumhuriyet o političkoj nestabilnosti u BiH koja traje.
Komšić je istaknuo da u BiH “nisu riješeni svi problemi”, te ocijenio da Daytonski mirovni sporazum, iako je zaustavio rat, nije riješio sve probleme u BiH i nije osigurao da se s političke scene eliminiraju politike koje su planirale “uništenje” zemlje.
“DODIK JE UZROKOVAO NESTABILNOST”
Komšić je rekao da je situacija godinama držana pod kontrolom zahvaljujući jakoj prisutnosti međunarodne zajednice, ali da su slabljenjem moći međunarodne zajednice na vidjelo izašli problemi koji se ne mogu riješiti Daytonskim mirovnim sporazumom i ustavom.
“Politike koje su napadale Bosnu i Hercegovinu, imale za cilj da je unište, da je eliminiraju kao samostalnu državu, zapravo nikada nisu sišle sa scene, nikada nisu nestale. I to je upravo ono s čime se Bosna i Hercegovina danas suočava. Današnja nestabilnost je odraz toga.
Osoba koja je pokrenula tu nestabilnost je predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik. Da, on je pokrenuo ovaj proces zbog svog pravosudnog slučaja u kojem je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja, ali dok on svoj slučaj stavlja u prvi plan, mislim da su pravi razlozi mnogo dublji”, kazao je Komšić.
“INSTITUCIJE MORAJU POKAZATI SNAGU”
Naglasivši da je pravi razlog to što Dayton nije riješio sve, Komšić je dodao: “Razlog je što politika koja je napadala Bosnu i Hercegovinu nije eliminirana. Ona nije napravila pravi korak prema Europskoj uniji. No, sigurnost i stabilnost BiH leži u punopravnom članstvu u EU.”
Komšić je istaknuo da sudovi, tužiteljstva i policija moraju pokazati da mogu raditi svoj posao i pod pritiskom, i poručio:
“Naravno da je ovo težak put, ima rizika, ali to je put kojim Bosna i Hercegovina mora ići. Ponovni pregovori s Dodikom o njegovoj zatvorskoj kazni sada mogu donijeti privremeno smirenje, ali će otvoriti vrata novim krizama u budućnosti. Stoga, Bosna i Hercegovina i njezine institucije moraju postupati u skladu sa zakonom i ustavom.”