Teške optužbe iz AntiDayton pokreta: Sporne ratne biografije u institucijama BiH
Predsjednik AntiDayton pokreta, Nihad Aličković, iznio je ozbiljne tvrdnje, navodeći da se među zaposlenima u državnim institucijama nalaze osobe koje su, prema njegovim riječima, bile učesnici agresije na Bosnu i Hercegovinu i opsade Sarajeva.
Ko je u fokusu?
U svom javnom obraćanju, Aličković je posebno istakao ime Darija Lažetića, koji trenutno radi u kotlovnici zgrade Predsjedništva BiH. Tvrdi da je Lažetić tokom rata 1992–1995. godine bio uključen u snajperske napade na Sarajevo, te da sada živi u Istočnom Sarajevu. Dodatno, navodi i da je njegova supruga navodno zaposlena na rukovodećoj poziciji u Ministarstvu finansija BiH.
Lični kontekst i javni apel
Aličković je podsjetio i na lične tragedije iz ratnog perioda – njegov otac je ranjen 1992. godine u borbi za odbranu zgrade Predsjedništva, dok je on sam ratni vojni invalid i nezaposleni veteran.
„Sramotno je da djeca šehida, logoraši i borci ostaju na margini društva, dok ljudi s upitnom prošlošću rade u institucijama koje su ti isti branili,” poručio je Aličković.
Poziv na istragu
Predsjednik pokreta uputio je javan apel internoj inspekciji Predsjedništva BiH da ispita navode o zaposlenima i provjeri jesu li prošli adekvatne sigurnosne provjere, posebno u vezi s njihovom eventualnom ulogom tokom rata.
„Institucije ove države moraju jasno odgovoriti: ko zapošljava ljude bez provjerenih biografija na ključne pozicije?“ upitao je.
Reakcije i širi kontekst
Njegove izjave izazvale su burne reakcije na društvenim mrežama, dok se zvanični stav nadležnih institucija još uvijek čeka.
AntiDayton pokret već godinama zagovara očuvanje dostojanstva boraca Armije RBiH, zaštitu državnog suvereniteta i prava povratnika u Bosni i Hercegovini.