Sigurnost štićenih ličnosti, uključujući predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, prati se i procjenjuje svakodnevno, a trenutno stanje je u potpunosti zadovoljavajuće, izjavio je ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan.
“U okviru Uprave za obezbjeđenje postoji specijalizovana jedinica koja vrši procjene ugroženosti. Na osnovu tih analiza definišu se broj angažovanih službenika, vrste jedinica koje će biti uključene, kao i obim zaštitnih mjera u mjestu boravka i rada štićenih lica”, pojasnio je Karan, dodajući da se procjene redovno ažuriraju i striktno poštuju.
Isti stav podijelio je i direktor Policije RS Siniša Kostrešević, naglasivši da nema potrebe za povećanjem ili smanjenjem bezbjednosnih mjera ako to ne nalažu procjene.
“Sve zavisi od konkretne situacije – lokacije, vremena i okruženja u kojem se nalaze štićene ličnosti”, rekao je Kostrešević.
U međuvremenu, Milorad Dodik je rasformirao tim specijalaca MUP-a RS koji su ga intenzivno pratili tokom perioda kada je bio suočen s mogućnošću hapšenja. Pošto mu je ukinut pritvor i povučena centralna potjernica, procijenjeno je da više ne postoji potreba za takvom vrstom zaštite. Specijalci i policajci koji su ga gotovo četiri mjeseca pratili u stopu – više nisu angažovani.
Dodik je nedavno izjavio i da su, prema njegovim riječima, “neki konjički biznismeni nudili milion maraka za njegovu glavu”. Ipak, prema ocjeni MUP-a RS, njegova bezbjednost trenutno nije ugrožena.
⸻
Borenović: Društvo paradoksa i političkih presedana
Najnovije dešavanja u Republici Srpskoj za Slobodnu Bosnu komentarisao je Branislav Borenović, zastupnik u Predstavničkom domu BiH i bivši lider PDP-a.
“Dodik je u skoro tri decenije političkog djelovanja izrekao mnogo toga u dnevno-političke svrhe, donosio zakone za jednokratnu upotrebu, a potom sam sebi kontrirao. Sjetimo se, recimo, ‘britanskih specijalaca’ koji se svake izborne godine navodno pojave iza ćoška – to je već tragikomedija”, kaže Borenović.
On upozorava na ozbiljne rizike koje može donijeti eventualni povratak Darka Ćuluma na čelo SIPA-e.
“Pravosuđe je zarobljeno, političke nagodbe se sklapaju iza zatvorenih vrata, OBA se bavi ‘taksiranjem’ osumnjičenih, a prvi čovjek SIPA-e bude i ne bude direktor – u zavisnosti od dnevno-političkih potreba i zakona donesenih ad hoc. Ušli smo u fazu potpune politizacije pravosudnih i policijskih institucija, što može imati ozbiljne i dugoročne posljedice po sve građane ove zemlje”, zaključio je Borenović.