Visoki predstavnik, Christian Schmidt, donio je jučer odluku kojom se omogućava finansiranje uvođenja novih tehnologija u izborni proces u Bosni i Hercegovini. Ova odluka dolazi nakon što je Centralna izborna komisija BiH u martu Parlamentarnoj skupštini dostavila završni izvještaj o provedenim pilot-projektima, kao i studiju izvodljivosti za primjenu specifičnih izbornih tehnologija.
Uspješan pilot-projekat
Tokom Lokalnih izbora 2024., nove tehnologije su testirane na 145 biračkih mjesta u sedam izbornih jedinica. Skeneri za glasačke listiće uspješno su funkcionisali na 143 biračka mjesta, što predstavlja stopu uspješnosti od 98,62 odsto tokom cijelog izbornog dana.
Na tim biračkim mjestima rezultati su elektronski generisani, ispisani i odmah prikazani posmatračima, medijima i javnosti po zatvaranju glasanja. Prosječno vrijeme potrebno za skeniranje glasačkog listića bilo je 45 sekundi, dok su rezultati dostavljeni CIK-u u roku od 90 sekundi. Ti rezultati ostali su nepromijenjeni i nakon upoređivanja s ručno prebrojanim podacima.
Elektronska identifikacija bez problema
Elektronska identifikacija birača takođe je pokazala visoku efikasnost – u prosjeku, na 311 od 322 birača po biračkom mjestu nije bilo problema s identifikacijom.
Na osnovu pozitivnih rezultata pilot-projekta, očekuje se da će na Općim izborima 2026. nove tehnologije – elektronska identifikacija i skeneri – biti uvedene na svih 5.400 redovnih biračkih mjesta u Bosni i Hercegovini.