Piše: Vlado Vurušić (Jutarnji list)
Nije prošlo ni tjedan dana od američkih predsjedničkih izbora, a javnost i mediji više se ne bave toliko pobjednikom Donaldom Trumpom, koliko sve većim pojavljivanjem kontroverznog milijardera Elona Muska, vlasnika Tesle, tvrtke SpaceX te društvene platforme X, u njegovoj neposrednoj blizini.
Mnogi već počinu nagađati kakvu će ulogu on imati u Trumpovu drugom mandatu. Hoće li ta uloga biti savjetnička, neka vrsta “sive eminencije” ili će pak postati neformalni, a možda i formalni član nove administracije Bijele kuće. Musk je bio glavna zvijezda u pobjedničkoj izbornoj noći. Pojavio se i na trijumfalnoj postizbornoj obiteljskoj fotografiji, uz svu Trumpovu djecu, zetove i snahe, a kao da je zamijenio Melaniju koje na toj snimci nije bilo. Trump je u svom pobjedničkom govoru spomenuo Muska, nazvavši ga “super genijem”.
A Muska je odmah “krenula karta”, jer je stavio na “pravog konja” – naime, njegovo bogatstvo se u samo par dana nakon izbora povećalo za nekih 27 milijardi dolara, što je gotovo rast od 10 posto i sada teži tek nešto manje od 300 milijardi dolara. A nakon što se doznalo da je Elon Musk bio prisutan, odnosno da je sudjelovao u razgovoru Donalda Trumpa s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, spekulacije i mašta analitičara se razbuktala, a pitanja o njegovoj mogućoj ulozi se roje.
Iako je Trump očaran Muskom, koji će vjerojatno imati neku važnu političko-poslovnu ulogu u njegovoj vladi, nije uvijek tako bilo.
Podsjetimo da je još 2022. godine Musk, poput i sadašnjeg Trumpova potpredsjednika J. D. Vancea (on je Trumpa uspoređivao s Adolfom Hitlerom), ismijavao i napadao Trumpa, govoreći da je došlo vrijeme da “objesi kopačke o klin” i “ode s horizonta”. No, kako su se bližili izbori, a Trumpu rasle šanse, podsjeća BBC, Musk je postao jedan od najgorljivijih i najistaknutijih pristaša republikanskog, tada kandidata, (mada je Musk, doduše kao i svojedobno Trump, prije bilo blizak Demokratima), a tijekom kampanje donirao je oko 120 milijuna dolara udruzi America PAC-u, koju je i osnovao kako bi podržao Trumpov izbor.
Elon Musk Foto: AFP
Isto tako, neposredno prije izbora, Musk je isplaćivao novac registriranim biračima u tzv. swing (neodlučnim) državama koji su pristali potpisati njegovu peticiju za podršku slobodu govora, odnosno da mu se X mreža ne kažnjava zbog svakojakih objava. Ukupno su uplate iznosile oko milijun dolara, navodi BBC. Prema nekim izvješćima, Donald Trump i Elon Musk “rade” na stvaranju ureda koji bi se bavio “učinkovitošću vlade”, odnosno administracije. Stvaraju Department of Government Efficiency – D.O.G.E. (kratica tog ureda je cinična, jer označava Muskovu kriptovalutu Dogecoin). Naravno, na čelu tog ureda bio bi upravo Musk, čime bi praktički imao utjecaj na politiku Bijele kuće. Neki misle da nije riječ samo o utjecaju, nego da bi je mogao i formirati.
S obzirom na političke ambicije Muska, to nije nešto što bi moglo biti iznenađenje. Glavna ideja tog ureda je, navodi BBC, smanjenje proračunske potrošnje, reformiranje rada administracije te borba protiv onoga što je Musk nazvao “napornom federalnom birokracijom”. Osim toga, Musk bi mogao postati Trumpov čovjek za Ukrajinu, odnosno neka vrsta američkog “gubernatora” za rusko-ukrajinski rat. On, očito, želi biti dio i političkih “igara”, a s obzirom na to da je ne jednom pokazivao “interes” za rat u Ukrajini, pogotovo jer je, krajem listopada, The Washington Post, čiji je vlasnik također milijarder Jeff Bezos, pisao da se Musk “regularno i redovito” čuje s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, pa možda Trump misli da bi mu on mogao biti od velike koristi za njegov, teško provedivi, mirovni plan za Ukrajinu ili makar “zamrzavanje sukoba”.
Prema WP-u, teme razgovora Muska i Putina su “od osobnih do poslovnih i geopolitičkih napetosti”. Tako je, piše WJ, ali i moskovski poslovni list RBK – u jednom trenutku Putin, svojedobno, zamolio milijardera da u jednom trenutku ne aktivira svoj satelitski sustav Starlink iznad Tajvana “kao uslugu kineskom vođi Xi Jinpingu“. Nagađa se jesu li ti kontakti bili dogovarani s Trumpom ili je Musk bip posrednik između njih dvojice. Doduše, u Kremlju su potvrdili samo jedan razgovor te da “nema govora o čestim kontaktima”, a RBK navodi da je Musk potvrdio samo jedan razgovor i to iz travnja 2021. godine, dakle prije agresije na Ukrajinu.
No, da Donald Trump očito ozbiljno računa s Muskom oko Rusije i Ukrajine, potvrđuje i to što je sudjelovao u Trumpovu razgovoru s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim 6. studenog, kako je navela agencija Axios, pozivajući se na svoje izvore. Musk ništa nije želio reći novinarima o svom sudjelovanju u razgovoru, a prema navodima Axiosa, obećao je ukrajinskom čelniku da će i dalje Ukrajini omogućiti “pristup satelitskom sustavu Starlink”, koji ukrajinska vojska koristi za komunikaciju na prvoj liniji.
Zelenski, Musk i Trump Foto: AFP
Doduše, podsjetimo da je ruska prorežimska agencija TASS navela kako je još 2022. godine Elon Musk isključio satelitski sustav Starlink iznad Krima te tako omogućila ruskoj vojsci da spriječi barem jedan napad ukrajinskih oružanih snaga na taj anektirani ukrajinski poluotok. Prema web stranici SpaceX-a, usluga ne radi, posebno na Krimu te na okupiranom Donbasu, navodi nadalje list RBK koji se pak poziva na švicarski Neue Zürcher Zeitung. List napominje da je na početku rata u Ukrajini Musk bio pristaša Zelenskog i da je ukrajinskim oružanim snagama poslao tisuće Starlink terminala.
Međutim, dvije godine kasnije, poduzetnik se počeo otvoreno protiviti američkoj pomoći Kijevu. No, kako prenosi TASS, u prosincu 2023. ministar digitalnih tehnologija Ukrajine Mihailo Fjodorov izvijestio je da u Ukrajini radi oko 47 tisuća Starlink uređaja, da bi šef ukrajinske vojno obavještajne službe, Kirilo Budanov, rekao da ukrajinska vojska “koristi taj satelitske sustave duž cijele crte bojišta”. Prema Axiosu, činjenica da je Musk bio gotovo ravnopravni sudionik razgovora potvrđuje nagađanja o tome koliko bi taj milijarder mogao biti utjecajan u budućoj Trumpovoj administraciji.
Tijekom tog 25-minutnog razgovora, prema izvorima, Trump je rekao Zelenskom da će podržati Ukrajinu, ali nije ulazio u detalje. Sugovornik Axiosa je rekao da nakon razgovora “Zelenski nije bio očajan”, jer se bojao da bi mu Trump mogao priopćiti loše vijesti, ali to se, očito, nije dogodilo. Sam Zelenski je rekao da je imao “odličan” razgovor s Trumpom. No, kako bilo, Elon Musk se uvukao Trumpu pod kožu i teško da to neće iskoristiti.