Srbijanski predsjednik jučer je svečano otvorio novu dionicu autoputa od 19,5 km u centralnoj Srbiji. Ipak, stručnjaci i mediji upozoravaju kako nisu ispunjeni svi uslovi za sigurnost u saobraćaju
Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić našao se na meti kritika zbog otvaranja dionice autoputa na zapadu zemlje, i to u trenutku kada javnost sve manje vjeruje institucijama, naročito nakon tragedije u Novom Sadu. Naime, otvorena je dionica dužine 19,5 km, iako nisu bili ispunjeni svi tehnički uslovi za potpunu sigurnost saobraćaja.
Aleksandar Vučić je dionicu svečano otvorio u subotu, dok u zemlji i dalje traju višemjesečni protesti, potaknuti tragedijom od 1. novembra prošle godine, kada je u padu nadstrešnice na novoobnovljenoj željezničkoj stanici u Novom Sadu poginulo 16 osoba.
Ova dionica značajno skraćuje putovanje iz pravca Beograda ka zapadnoj Srbiji i Zlatiboru, jednoj od najposjećenijih tamošnjih turističkih destinacija. Prva vozila prošla su cestom već u nedjelju oko podne, a putarina se zasad neće naplaćivati.
Trasa prolazi kroz veoma zahtjevan brdski teren između Čačka i Požege, pa je na skoro trećini dionice izgrađeno 35 mostova ukupne dužine preko 5 km, brojni nadvožnjaci te tri tunela, među kojima su i najduži u Srbiji – Munjino brdo i Laz.
Izgradnju je finansirala Vlada Srbije preko Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Investitor je JP „Putevi Srbije“, a izvođač radova kineska kompanija „China Communications Construction Company“. Vrijednost čitave dionice od Čačka do Požege (30,96 km) iznosi 450 miliona eura.
Ipak, mediji i stručna javnost upozoravaju da dionica koja je jučer otvorena nije tehnički završena i da ne posjeduje upotrebnu dozvolu. Vučić i direktor „Puteva Srbije“ Zoran Drobnjak tvrde suprotno – da je sve urađeno „po propisima“ i da je „sigurno“.
Vlada Srbije je prošle sedmice usvojila Uredbu kojom je suspendovala Pravilnik o bezbjednosti tunela, što je omogućilo da se dionica pusti u saobraćaj uprkos nedostatku dozvole.
Predsjednik Srbije je u danima prije otvaranja otvoreno izražavao nezadovoljstvo zbog kašnjenja ceremonije, dovodeći u pitanje stručne procjene o mogućim klizištima koja bi mogla ugroziti tunel Munjino brdo, čije su dvije cijevi duge 2,75 i 2,74 km.
Kritike i sumnje u ispravnost odluke da se ubrza otvaranje autoputa dolaze u trenutku kad je javnost izuzetno osjetljiva zbog nesreće u Novom Sadu, gdje se još istražuje da li su radovi, praćeni koruptivnim aranžmanima između vlasti i izvođača, doprinijeli padu nadstrešnice i smrti 16 osoba.
Prema saznanjima televizije Insajder, inženjeri zaduženi za nadzor radova jednoglasno su odbili potpisati tehničku dokumentaciju potrebnu za zvanično puštanje dionice u probni rad.