Legenda jugoslovenskog fudbala Dejan Savićević prokomentarisao je dosadašnje nastupe reprezentacija na Svjetskom prvenstvu, posebno se osvrnuvši na Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku.
Savićević smatra da je reprezentacija Bosne i Hercegovine opravdala očekivanja plasmanom u nokaut fazu, ali ističe da je pred Zmajevima izuzetno težak izazov protiv domaćina turnira, Sjedinjenih Američkih Država.
„Gledao sam. Bosna i Hercegovina je opravdala očekivanja i zadovoljila plasmanom u nokaut fazu. Sada će joj biti teško, jer idu na domaćina, Amerikance. Nisam ih gledao, ali sam čuo od svih da igraju dobro. Navijam za BiH i nadam se da mogu da prođu“, rekao je Savićević.
Govoreći o Hrvatskoj, istakao je da vjeruje u njen prolazak grupne faze.
„Hrvate sam gledao cijelu utakmicu protiv Engleza i drugo poluvrijeme protiv Paname kada su dali gol i pobijedili. Mogli su odmah poslije tog gola zatvoriti utakmicu, ali su promašili i mnogo patili do kraja. Nadam se da će pobijediti u trećem kolu ili barem odigrati neriješeno i proći dalje. Imaju taj turnirski mentalitet. Malo su u padu, ali se održavaju. Ne sumnjam da će proći grupu.“
Na pitanje koja reprezentacija je do sada ostavila najbolji utisak na prvenstvu, bez dileme je izdvojio Francusku.
„Francuzi, sigurno. Makar ovo što sam ja gledao od favorita. Imaju strašnu ekipu. U napadu makar petoricu igrača da ne znaš kojeg prije da staviš da igra. Ovi klinci Due i Barcola su strašni, pa Mbappe, Olise, Dembele… Pazi, to je stvarno muka za selektora. Da nađeš način da sve zadovoljiš, a svi su sjajni igrači. Atomska navala! Ono što smo ispričali za Italiju, pa i Brazil o kvalitetu igrača… Francuska nema taj problem. Imaju kvaliteta toliko da na Mundijal pošalju dvije reprezentacije i obe bi se borile za plasman u polufinale. Pogode se tako generacije nekim zemljama…”
Osvrnuo se i na izostanak reprezentacije Italije sa Svjetskog prvenstva, istakavši da problem vidi u nedostatku vrhunskih igrača.
“Najbolje bi bilo da mi nije draga… Naravno da mi je draga. Ali, ta njihova reprezentacija… To je jedna velika problematika koja već predugo traje. Nije to problem ni do predsjednika, ni do selektora. Vidiš da su promijenili par selektora, dvojicu predsjednika i rezultat je uvijek isti. Problem je manjak kvaliteta. Italija više nema velikih igrača kakvi su bili Baggio, Del Piero, Totti, Vieri, Vialli, Mancini, Baresi, Maldini… Prije svega, tih velikih napadača. Italijani su bili poznati po golmanima, odbrambenim igračima, defanzivnim veznim igračima, a kupovali su špiceve i pored svih ovih što sam ih nabrojao. E, sad tu nemaju nikoga i to je glavni problem Italije.”

