Denis Bećirović obratio se u sjedištu UN-a povodom obilježavanja Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, poručivši da je istina najveća snaga Bosne i Hercegovine i da se genocid nikada i nigdje ne smije ponoviti.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović obratio se danas u sjedištu Ujedinjenih nacija u New Yorku, gdje je prvi put u organizaciji UN-a obilježen Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
Denis Bećirović je istakao da je riječ o historijskom trenutku, ne samo za Bosnu i Hercegovinu, već i za Evropu i međunarodnu zajednicu. Kako je naveo, usvajanje Rezolucije o Srebrenici predstavlja važnu civilizacijsku prekretnicu i obavezu svih da njene principe dosljedno primjenjuju kako bi se spriječilo ponavljanje genocida.
U svom govoru, Denis Bećirović je poručio da ne govori isključivo kao politički predstavnik i pokretač inicijative za usvajanje rezolucije, već i kao čovjek koji suosjeća s porodicama žrtava i narodom nad kojim je izvršen jedini genocid u Evropi poslije Drugog svjetskog rata.
“Zastupam one koji tragaju za istinom, one koji ne mrze uprkos pretrpljenim patnjama, koji ne pozivaju na osvetu, već vjeruju u mir, pravdu i pomirenje”, rekao je on.
Govoreći o aktuelnom odnosu vlasti Srbije prema genocidu u Srebrenici, Denis Bećirović je ukazao na neprihvatljivost njihovog upornog osporavanja presuda međunarodnih sudova. Istakao je da je negiranje genocida od strane članice UN-a ne samo besmisleno, već i duboko nemoralno i opasno.
“Vlast u Srbiji ne želi se suočiti sa istinom i odbaciti ideologiju koja je dovela do genocida. Ne žele se distancirati od ratnih zločinaca, nego ih, naprotiv, žele predstaviti kao heroje”, rekao je Bećirović.
Suprotno tome, Denis Bećirović je naglasio da BiH vodi politiku zasnovanu na poštivanju istine i pravde.
“Mi poštujemo građane Srbije i ne poistovjećujemo zločince s cijelim narodom. Naša poruka je jasna: želimo mir, saradnju i uzajamno poštovanje”, dodao je on.
Uprkos svemu što je Bosna i Hercegovina prošla, poručio je da vjeruje u njenu budućnost. Istakao je da se samo na istini može graditi pravedno društvo i demokratska država.
“U ovoj sali, gdje su usvojeni ključni međunarodni dokumenti o ljudskim pravima, naša je dužnost da budemo uz žrtve, a ne uz zločince. Da izaberemo pravdu, a ne nepravdu. Da njegujemo sjećanje, a ne zaborav”, rekao je on.
Govor je završio snažnom porukom: “Naša najveća snaga je istina. Naša budućnost su generacije koje dolaze. I neka Srebrenica bude simbol života, a ne smrti. Neka se genocid više nikada, nigdje i nikome ne ponovi.”