Zakonodavni haos u RS: Zakoni koji traju koliko i dnevnopolitički interes
Krajem februara NSRS usvojila je četiri zakona po hitnom postupku, uključujući i onaj o zabrani djelovanja državnih institucija BiH – poput Suda BiH, Tužilaštva, SIPA-e i VSTV-a – na teritoriji RS. Tada su vlasti poručivale kako se zakoni moraju poštovati i institucije RS zaštititi od „neustavnog Sarajeva“.
Manje od pet mjeseci kasnije, nije jasno da li su ti zakoni i dalje na snazi, provode li se – i ko ih uopće poštuje.
Dodatnu zabunu izazvao je povratak Darka Ćuluma na čelo SIPA-e, nakon što se prethodno vratio u MUP RS i podnio ostavku. Njegov potez nije iznenadio mnoge, jer su i Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković već pristupili Tužilaštvu BiH i pojavili se pred Sudom BiH – institucijama čije su djelovanje zakonom zabranili.
Politička analitičarka Tanja Topić ističe da je NSRS odavno postala “protočni bojler” za odluke SNSD-a i njenog lidera. „Ako bi Dodik odlučio da je ponedjeljak zapravo utorak, u Skupštini bi bez problema našao većinu koja bi to izglasala“, kaže ona, dodajući da se ovakvo ponašanje sada prikazuje kao „deeskalacija“ i „borba za stabilnost“, dok istovremeno vodeći ljudi RS nastavljaju s politikom udruživanja sa Srbijom i nepriznavanjem visokog predstavnika – sve pod krinkom zaštite suvereniteta BiH.
Opozicija, ponižena i marginalizovana, ne uspijeva da kapitalizuje očigledno povlačenje vlasti pred institucijama BiH. Umjesto toga, i sama se raspada – posebno nakon hapšenja lidera SDS-a Milana Miličevića, što je moglo poslužiti kao tačka okupljanja. Umjesto jedinstva, SDS je ušao u unutrašnje sukobe, a dio stranke – ponovo – koketira s vlašću.
Dok vlast šalje kontradiktorne poruke – od toga da „zakoni važe“, ali se „još ne provode“, do tvrdnji da „SIPA ima ograničen uticaj“ – opozicija se sve češće pita ima li smisla uopće glasati u NSRS. Bojan Kresojević iz PDP-a kaže: „Svaki put kad se donese zakon o ‘zaštiti interesa Republike Srpske’, to znači da su ti interesi već prodani.“
S druge strane, SNSD-ov Srđan Mazalica tvrdi da Ćulum nije prekršio nijedan zakon. A šta ako SIPA sutra sprovede akciju u Banjoj Luci? „To je druga stvar“, odgovara.
Zaključak se nameće sam: zakoni NSRS traju onoliko koliko i dnevnopolitički interes njihovih stvarnih autora.