Nenad Stevandić nalazi se na međunarodnoj potjernici. Umjesto da se suoči s pravnim posljedicama, on je odlučio da se izrazi kroz poeziju, recitujući pjesmu koju je predstavio kao patriotsku
Nenad Stevandić, predsjedavajući NSRS-a, zajedno s Radovanom Viškovićem i Miloradom Dodikom, nalazi se na međunarodnoj potjernici. Umjesto da se suoči s pravnim posljedicama, on je odlučio da se izrazi kroz poeziju, recitujući pjesmu koju je predstavio kao patriotsku.
Prema Stevandićevim riječima, “Srbi znaju i pjesmom da brane”, no kroz stihove njegove pjesme jasno se nazire narativ o političkom progonu. Ponovo etiketira opoziciju kao izdajnike i koristi izlizane floskule o odbrani otadžbine i srpstva, dok je sasvim jasno da on i njegovi saradnici brane samo sebe, pokušavajući na bilo koji način pridobiti simpatije naroda.
“Grakću gavrani, zavijaju hijene,
Mrak i tminu prizivaju da sruče na otadžbine.
Mučki u leđa pucaju stražaru,
Što kapiju kuće i čeljadi čuva,
Na vjernost se kunu novom gospodaru,
Sipajuć’ raspr’u što otrove kuva.
Nemaju stida ni uma ni prava,
Vrana grakće na orla, a hijena na lava…”
Ovi stihovi, lišeni svake ritmike i forme, (pretpostavljamo) predstavljaju Stevandića kao orla, dok je jedan od njegovih bjegunaca sa vrha RS – vjerovatno Milorad Dodik – prikazan kao lav. S druge strane, opozicija, Federacija BiH i međunarodna zajednica prikazani su kao neprijatelji i “srbožderi”.
“Tuđin im posta draži od brata pa mučki mu tajno otvaraju vrata…”
Pjesma je puna teza koje se mogu doživjeti kao poziv na linč neistomišljenika i “tuđina” naklonih probosanskoj politici, kako to SNSD voli reći, “političkog Sarajeva”, ili možda međunarodne zajednice koja je većinom ujedinjena u kritici trenutnog vrha RS.
Komentari na pjesmu vrlo su negativni. “Mali, priznaj da ti je pomagala učiteljica da napišeš ovu pjesmicu”, napisao je jedan od komentatora. “Od koga i ko nas brani? Ko nas napada? Kome ja sutra ne smem selam da nazovem ili Bajram da čestitam? Koga huškate i za čije interese? P.s ovaj put vam neće proći.. “, piše drugi.
Za kraj, vrijedi podsjetiti Stevandića na pjesmu “Crveni kombi”, koju je o njegovoj ratnoj prošlosti napisao YouTube korisnik pod imenom “Borik” a koja je inspirisana ratnem djelovanjem Nenada Stevandića.