Bivši njemački ministar poljoprivrede Christian Schmidt obnaša funkciju Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu od 2021.
U petak će grad Fürth bivšem saveznom ministru i Visokom predstavniku za Bosnu i Hercegovinu, Christianu Schmidtu, dodijeliti počasnu titulu. Pojedine frakcije gradskog vijeća tome se protive.
Do povlačenja iz politike 2021., Christian Schmidt je više od trideset godina bio član Bundestaga. Tokom osam mandata neprestano je osvajao direktni mandat za izborni okrug Fürth kao kandidat CSU-a. Tokom tog perioda služio je kao parlamentarni državni sekretar; od 2014. do 2018. godine bio je savezni ministar za prehranu i poljoprivredu, a od augusta 2021. obnaša funkciju Visokog predstavnika za BiH.
Schmidtova karijera i njegov cjelokupni rad sada se žele odati priznanje, jer njegov bivši izborni okrug Fürth mu dodjeljuje Zlatnu medalju građana. I to uprkos činjenici da je političar već duže vrijeme predmet kontroverzi – posebno nakon spornih odluka u proteklim godinama.
Kako navodi grad Fürth, Vijeće starijih predložilo je dodjelu medalje Christianu Schmidtu jer se, kako kažu, „izuzetno angažovao za dobrobit grada Fürtha“. Većina gradskog vijeća je podržala dodjelu. U petak, 25. jula, gradonačelnik Thomas Jung će bivšem saveznom ministru uručiti priznanje u historijskoj gradskoj vijećnici. Za tu priliku predviđena je „svečana ceremonija“ s početkom u 18:30h. Nakon titule počasnog građanina, Zlatna medalja građana je drugo najviše priznanje koje grad može dodijeliti.
Tokom svoje političke karijere, Schmidt je često dospijevao na naslovnice. Posebno kontroverzno: 2017. je suprotno poslovniku njemačke vlade u Briselu glasao za dalju EU dozvolu za upotrebu spornog herbicida glifosata. „Ne kajem se zbog odluke o glifosatu“, izjavio je Christian Schmidt u razgovoru za redakciju 2021.
Nakon te odluke i ukora od tadašnje kancelarke Angele Merkel, Schmidt više nije obnašao ministarsku funkciju u svom posljednjem mandatu.
Kritike: Nacionalisti profitiraju od Schmidtovog kursa
Godine 2021. Christian Schmidt je imenovan Visokim predstavnikom međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini. Nakon što je rat u Bosni okončan Daytonskim mirovnim sporazumom, stvorena je funkcija Visokog predstavnika kao dio dogovora. Ta funkcija je zamišljena da prati obnovu zemlje, a u tom okviru čak može jednostrano mijenjati bosanske zakone.
Prilikom stupanja na dužnost, Schmidt je izjavio da želi doprinijeti „učvršćivanju demokratskih struktura, kako bi zemlja postala samostalna i članica EU“.
Suprotno toj namjeri, kritičari mu zamjeraju da „umjesto jačanja demokratije, podržava nacionaliste“. Posebno se ističe Schmidtova odluka iz 2022. godine o reformi izbornog zakona, koja je stupila na snagu na sam dan izbora – nakon zatvaranja biračkih mjesta – i retroaktivno bila primjenjena. Politolog Vedran Džihić je u intervjuu za lijevo orijentirani sedmični list Jungle World izjavio da reforma „posebno ide na ruku hrvatskim nacionalistima“. „Hrvatska vrši lobiranje unutar EU i kod Christiana Schmidta“, rekao je Džihić.
Zbog toga stručnjaci i pogođeni građani pozivaju na smjenu Christiana Schmidta.