Predsjednik entiteta Republika Srpska i bjegunac od bh. pravosuđa Milorad Dodik do podne vodi rat protiv migranata iz Evrope, a od podne želi da prihvata migrante iz Amerike. Ovako se najbolje može sumirati politika koju vodi predsjednik RS-a, a koja se vodi primarno njegovom željom da mu se konačno ukinu sankcije koje su mu uvedene iz SAD-a još 2022. godine.
Od litija, preko Roda Blagojevića, do migranata – za ukidanje sankcija Dodik je spreman na sve.
Od pobjede aktuelnog američkog predsjednika Donalda Trumpa na izborima održanim prethodne godine, Milorad Dodik je “pojačao ofanzivu” prema Washingtonu, radeći sve što je u njegovoj moći da dođe do ukidanja sankcija prema njemu, njegovoj porodici kao i najbližim saradnicima.
Od noći nakon izbora, kada je Dodik ispred zgrade Vlade Republike Srpske paradirao s prepoznatljivim crvenim kačketom, preko plaćanja većih suma novca Rudyju Giulianiju i Rodu Blagojeviću, do nuđenja iskopavanja litija i drugih minerala američkim kompanijama, predsjednik RS-a je pokazao da mu ništa nije prevelika cijena kako bi se sankcije ukinule.
Najnoviji pokušaj, kojeg je Dodik “posudio” od drugih političara kojih je to uspješno približilo Trumpu, jeste njegov poziv da u BiH budu smješteni migranti iz južnoameričkih zemalja, a koje je Trumpova administracija uhapsila od njegovog dolaska u Bijelu kuću.
Dodik želi da prati primjer predsjednika El Salvadora, Nayiba Bukelea, koji je u zloglasni CECOT prihvatio veliki broj migranata iz SAD-a, te time sebi “kupio” posjetu Bijeloj kući i dobru volju američkog predsjednika.
Dok priziva dolazak migranata iz Amerike, vodi “izmišljeni rat” na istu temu s Evropom
Naravno, u Dodikovom interesu je da uradi sve kako bi sankcije bile ukinute, ali je njegov poziv na dolazak migranata iz SAD-a u BiH poprilično ironičan, imajući u vidu aktuelna dešavanja u entitetu RS.
Naime, Dodik i njegov SNSD su u Narodnoj skupštini RS-a dodali na dnevni red prethodne sjednice tačku gdje se traži “odbijanje planova o naseljavanju migranata iz EU i Velike Britanije na teritoriji RS-a.”
Zbog ove tačke, Dodik je čak došao na sjednicu NSRS i održao dugotrajni govor, gdje je potpirivao strah od “velikih grupa migranata koje će Evropa poslati u BiH.”
S ovom tačkom, kao i Dodikovim tvrdnjama, postoji jedan problem. Naime, takvi planovi ne postoje, što je naglasila i Ambasada Velike Britanije, koja je objavila demant na tvrdnje iznesene u NSRS.
Čak i da jeste istina, Dodikovo ponašanje u ovom slučaju je poprilično ironično, imajući u vidu da građanima u RS-u pokušava “prodati priču” da jedni migranti predstavljaju “smrtnu opasnost”, dok su drugi “apsolutno prihvatljivi.”
Od prihvatanja migranata, vjerovatno, neće biti ništa
Dodikova priča o migrantima, s obje strane, je ipak preuveličana. Osim činjenice da ne postoje planovi o naseljavanju migranata u BiH iz EU i Velike Britanije, plan predsjednika RS-a da prihvata migrante iz SAD-a treba potvrdu državnog nivoa vlasti.
Dodik je to i sam priznao tokom svog dugotrajnog govora u NSRS, rekavši kako je migrantska politika u nadležnosti državne vlasti BiH, što znači da bez podrške drugih lidera na državnom nivou, prije svega iz stranaka Trojke, od dolaska migranata iz Amerike neće biti ništa.
Imajući u vidu da je potpuno jasno kako ovaj plan ima za cilj samo potencijalno ukidanje sankcija za Milorada Dodika, njegovu porodicu i saradnike, skoro je nemoguće za očekivati da će bilo ko iz Trojke, ali i drugih stranaka sa sjedištem u Sarajevu, podržati takav plan.