Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine trebao bi sutra održati hitnu sjednicu, a jedna od predviđenih tačaka dnevnog reda je razmatranje podataka o etničkoj zastupljenosti zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine – uzroci i posljedice neprovođenja Ustava i zakona BiH kojima je utvrđena proporcionalna zastupljenost konstitutivnih naroda i ostalih. Predlagači su poslanici Jasmin Emrić, Ermina Salkičević-Dizdarević, Elvisa Hodžić, Šemsudin Mehmedović i Aida Baručija.
Sistem odlučivanja
– Priča lidera HDZ-a bila je zapravo uzrokom da se napravi jedna detaljna analiza o etničkoj zastupljenosti, gdje bi se upravo pokazalo suprotno od onog što on govori. On se osvrće samo na Izborni zakon, u kojem postoji mogućnost majorizacije Hrvata pri izboru člana Predsjedništva BiH. Stoga smo napravili detaljnu analizu u kojoj smo pokazali zapravo da su Bošnjaci kao najbrojniji narod BiH potpuno majorizirani i politički marginalizirani. Stavljeni su potpuno u stranu kada je u pitanju sistem odlučivanja na svim nivoima u Bosni i Hercegovini. To je bio razlog zbog čega smo tražili hitnu sjednicu i da ona, odnosno eventualni zaključci pokažu stvari, a ne da se bavimo politikantstvom i da se sve ove godine izmjenama Izbornog zakona ucjenjuje razvoj institucija BiH, njen euroatlantski put. Željeli smo da pokažemo u čemu je, zapravo, suština, kaže Mehmedović.
Iako je od razrješenja državnog ministra sigurnosti prošlo gotovo pola godine te uprkos činjenici da je pet šefova poslaničkih klubova u PD-u PSBiH zatražilo imenovanje Nebojše Vukanovića na to mjesto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto dosad nije, suprotno zakonu, predložila niti Vukanovića niti bilo koga drugog za ovu poziciju.
– Svakako da je jedna vrlo neprincipijelna politika da u njihovom narativu i javnom nastupu stalno slušamo o potrebi da poštujemo jednakopravnost i konstitutivnost naroda, a sa druge strane vidimo da su oni direktno oteli Srbima mjesto koje im pripada u Savjetu ministara i narušili taj obavezni balans između konstitutivnih naroda u najvišim institucijama BiH, ovaj put evo u Savjetu ministara. Rekao bih da je to direktna odluka HDZ-a, odnosno Dragana Čovića koju provodi Borjana Krišto, čak i kršenjem Zakona o Savjetu ministara, kaže Nenad Vuković (PDP), delegat u Domu naroda PSBiH.
Smatra da to na neki način može da proizvede najveću štetu HDZ-u, s obzirom na to da je on taj, kako kaže, koji često želi da drži lekcije o potrebi da budu svi uvaženi na način kako to predviđa Ustav Bosne i Hercegovine.
O SIPA
– Nije ovo, naravno, jedini primjer o kojem govorim, ali možda najaktuelniji i najbolja je slika onoga što ja često kažem da HDZ jedno priča, a drugo radi, podvlači Vuković.
Iz HDZ-a svojim postupcima pokazuju da, kada su u pitanju drugi, nisu baš raspoloženi da im omoguće jednaka prava, kaže on.
Sutra bi trebao biti razmatran i Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, sa zahtjevom za razmatranje po hitnom postupku, koji je predložio poslanik Jasmin Emrić. Kako je naveo, ovim zakonom vrši se izmjena i dopuna Zakona radi osiguranja kontinuiteta rukovođenja tom institucijom.
Jedna od predviđenih tačaka dnevnog reda je i davanje saglasnosti za ratifikaciju Sporazuma o finansiranju Godišnjeg akcionog plana za BiH za 2024. godinu između EU, koju predstavlja Evropska komisija, i BiH, koju predstavlja Direkcija za evropske integracije BiH.