“Iz ovih razloga Vas obavještavam da odustajem od prethodno podnesenog Zahtjeva za razrješenje dužnosti direktora i da ću nastaviti obavljati poslove i dužnosti počev od 14.07.2025. godine do izbora novog direktora, s obzirom na to da je procedura imenovanja u toku”…
Darko Ćulum, direktor SIPA-e koji je u martu ove godine podnio zahtjev za razrješenje dužnosti direktora te državne Agencije, od jutros je ponovo na svom radnom mjestu u Lukavici.
O tome je obavijestio Nezavisni odbor Parlamenta BiH, kao i Vijeće ministara i zamjenika direktora sigurnosti BiH Ivicu Bošnjaka.
dopisu upućenom Nezavisnom odboru Ćulum je naveo kako Vijeće ministara do danas nije razmatralo njegov zahtjev za razrješenje te da je pitanje da li će ga i razmatrati.
To, prema njemu, znači da je on formalno-pravno i dalje direktor SIPA-e i da se njegovo ime i dalje nalazi na svim aktima Agencije.
Zbog činjenice da nije razriješen, navodi dalje, nije mogao riješiti svoj radno-pravni status te stoga odustaje od podnesenog zahtjeva.
– Iz ovih razloga Vas obavještavam da odustajem od prethodno podnesenog Zahtjeva za razrješenje dužnosti direktora i da ću nastaviti obavljati poslove i dužnosti počev od 14.07.2025. godine do izbora novog direktora, s obzirom na to da je procedura imenovanja u toku – naveo je Ćulum dodavši da je u periodu odsustva bio u MUP-u Rs-a “po osnovu sporazuma i rješenja o eksternom premještaju”.
Predsjednik Nezavisnog odbora Enes Obralija potvrdio je za Faktor da je dopis navedenog sadržaja primljen prije otprilike pola sata i proslijeđen svih njegovim članovima.
– Na prvoj narednoj sjednici razmatrat ćemo taj dokument – kazao je Obralija.
Kada je u pitanju Nezavisni odbor, treba napomenuti da oni nisu nadležni za razrješenja i o tome odlučuje isključivo Vijeće minsitara BiH.
Nezavisni odbor prema zakonu može pokrenuti smjenu rukovodioca Agencije, ukoliko su za to ispunjeni određeni zakonski razlozi.
U slučaju Ćuluma, Nezavisni odbor bi također, teoretski, mogao pokrenuti smjenu, ukoliko je ova situacija dostatan razlog za takvo nešto.
On je, podsjetimo, sa mjesta direktora SIPA-e “pobjegao” nakon što su izdati nalozi za hapšenje Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića, nakon čega je Narodna skupština Rs-a “zabranila” rad državne policije, Suda i Tužilaštva u tom entitetu, te pozvala pripadnike SIPA-e da pređu u entitetski MUP.
Bez obzira na to, o svemu bi ponovo moralo konačnu odluku dati Vijeće ministara, koje je u dosadašnjem periodu dokazalo da su mu politički dogovori važniji od funkcioniranja državnih institucija i agencija.
Podsjetimo da, osim novog direktora ili vršioca dužnosti SIPA-e, Vijeće ministara proteklih mjeseci u nekoliko pokušaja nije uspjelo imenovati ni njegovog zamjenika