Edin Džeko, dan nakon što je efektnim golom i dvjema asistencijama potopio dortmundsku Borussiju, u tom trenutku jedan od najboljih mladih napadača njemačkog prvenstva, stigao je na odmor u Sarajevo.
“Imam sve što mi treba u Wolfsburgu, ali se nekada tako poželim prošetati Sarajevom, da bih dao sve da se tog trenutka mogu naći u svom gradu”, kazao nam je Edin na početku razgovora za SB.
Dogovorili smo se da se nađemo na stadionu Željezničara, kluba u kojem je prvi put ozbiljnije počeo šutirati loptu. Sjeo je na klupu za rezervne igrače prekrivenu snijegom i kazao:
“Ova je klupa bila moja sudbina dok sam igrao u Želji. Meni su se ljudi smijali. Govorili kako sam ‘kloc’ kome je i klupa previše. Ali život se nekad čudno poigra s nama, sve se okrene u samo godinu dana. Kada sam odlazio s Grbavice, svi su me gledali s podsmijehom. Danas igram u Wolfsburgu, u Bundesligi, i živim onako kako sam sanjao da živim kao dječak.”
Na “Grbavici” su me otpisali
Edin Džeko svoj nogometni put započeo je 1996. godine u sarajevskom Željezničaru. Godine 2003, kao sedamnaestogodišnjak, priključen je prvom timu sarajevskog kluba. Iako je sa svega 17 godina odigrao utakmicu Kupa UEFA protiv škotskog Heartsa, za dvije sezone profesionalnog igranja na Grbavici nikada nije dobio pravu priliku da pokaže koliko vrijedi.
Kada se počelo govoriti o njegovom odlasku, mnogi su tvrdili da Džeko nikada neće potpisati ugovor s klubom iz zapadnog dijela Evrope te da je pedeset hiljada maraka maksimalan iznos koji Željezničar može dobiti na ime obeštećenja.
“Ljudi u Željezničaru nikada nisu vjerovali u mene. Igrao sam dvije sezone za prvi tim. Nikada nisam osjetio da trener i stručni tim vjeruju u mene. Bio sam dijete kada sam ušao u prvi tim i znao sam nekada odigrati dobru utakmicu, znao sam nekada i podbaciti, ali mi nikad nisu pružili priliku da pokažem sve što znam. Nikada nisu sjeli sa mnom i rekli: ‘Dobro, dečko, odigrao si loše, ali nije kraj svijeta, biće bolje.’
Znao sam ući u igru na petnaestak minuta i odmah čuti prozivanja sa tribina, razne uvrede i poniženja. Niko ne može napraviti ništa za desetak ili petnaest minuta na terenu. Niko, pa ni najveći napadači na svijetu, a kamoli ja sa 18 godina. Niti jednu utakmicu, zbog pritiska koji sam osjećao od prvog dana, nisam odigrao onako kako znam da mogu. Nikada nisam bio opušten. Uvijek sam razmišljao šta će reći navijači ili struka. Kada sam otišao vani, shvatio sam da nije važno šta ko kaže za mene. Važno je samo ono što napravim na terenu”, priča Džeko.
Plišek dogovorio transfer
Češki stručnjak Jirži Plišek, koji je po nikada do kraja razjašnjenim okolnostima iznenada smijenjen s mjesta šefa stručnog štaba Željezničara, insistirao je da Džeko pođe s njim u Češku. Plišek, koji je danas jedan od potencijalnih kandidata za selektora nogometne reprezentacije BiH, dogovorio mu je transfer u Teplice.
Prvu sezonu u Češkoj Edin je proveo na kaljenju u drugoligašu Ústí nad Labem, da bi u sezoni prije odlaska u Bundesligu, koju je odigrao u Teplicama, bio proglašen najboljim stranim nogometašem češkog prvenstva zahvaljujući 13 golova i dvadesetak asistencija.
“Nisam se mnogo dvoumio kada sam trebao ići u Češku. Nisam imao nikakvih predrasuda kada je u pitanju igranje u toj zemlji. Budimo realni, Češka je, u poređenju s BiH, zemlja idealna kako za život tako i za igranje nogometa. Čim sam otišao tamo, bio sam svjestan kako sam napravio pravi potez. Jirži Plišek je najzaslužniji za ovo što sam postao. Mislim da sam izabrao idealan put za svoj razvoj odlaskom u Češku. Tamo se igra odličan nogomet. Naravno, ne na nivou najjačih liga Evrope, ali mislim da je to zbog svega dovoljno i potrebno mladom igraču. Pogotovo kada su napadači u pitanju, jer se igra tamošnjih klubova zasniva na jakoj, discipliniranoj odbrani i ko se tamo razvije u dobrog napadača, ima sve preduslove da napravi svjetsku karijeru”, kaže Edin.
Munjevita karijera
Za samo godinu dana igranja u Teplicama Edin je postao jedan od najtraženijih mladih napadača Evrope. Odlazak u Češku, koji je u početku predstavljao mladalačku avanturu, završen je potpisom ugovora s Wolfsburgom, koji je njegovu naklonost osigurao u “mrtvoj trci” s Werderom. Obeštećenje Teplicama iznosilo je četiri miliona eura. Klub iz grada Volkswagena dobio je napadača na kojem trener Felix Magath, kako je sam rekao, gradi budućnost ekipe.
Džeko kaže da nije ni znao da se za njega bore dva velika njemačka kluba. Međutim, kada je stigla konkretna ponuda iz Vučijeg grada, nije imao dilemu treba li je prihvatiti.
“Kada smo igrali posljednju utakmicu češkog prvenstva, ljudi iz kluba su mi kazali kako su skauti Wolfsburga najavili dolazak na utakmicu. Desetak dana kasnije dogovorili smo sve detalje mog transfera. Uopšte nisam imao strah zbog igranja u Njemačkoj. Bio sam svjestan svega, svjestan da dolazim u jednu od najjačih liga na svijetu, da me dovodi klub koji ima velike ambicije, ali se nisam bojao. Oduvijek sam, od prvih dana moje karijere, vjerovao u sebe, znao sam koliko mogu i vjerovao da ću napraviti karijeru u Evropi.”
Najteži korak
Edin kaže da je najteži korak u njegovoj karijeri bio odlučiti se na odlazak. Znao je da u BiH nema prostora za napredak pa je, u dogovoru s roditeljima, posebno s ocem koji mu je ujedno bio i menadžer, prelomio i odlučio krenuti na zapad. Kada je stigao u Njemačku, nije očekivao da će tako brzo steći status prvotimca.
“Htio sam se privići na novu sredinu, naučiti jezik. U tome mi pomažu naši ljudi, imam prekrasnu učiteljicu iz Bosne, ona i njezin muž su mi pri ruci od prvog dana. Sve je bolje nego što sam očekivao.”
Nakon razgovora s trenerom Magathom shvatio je da se u gradu Volkswagena stvara tim koji bi za tri godine trebao konkurirati za naslov prvaka Njemačke, a Džeko je jedan od ključnih igrača tih ambicioznih planova. Kako je vrijeme prolazilo, igrao je sve bolje, postizao golove i upisivao asistencije u pobjedama.
Arhiva Infobiroa / Razgovor je napravio novinar Nedim Hasić za Slobodnu Bosnu 20.12.2007. godine.

