Predmet “Respiratori”, u kojem su osuđeni bivši federalni premijer Fadil Novalić i bivši direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak, trenutno se nalazi pred Evropskim sudom za ljudska prava (ESLJP) u Strazburu, na osnovu apelacije koju su podnijeli osuđeni.
Apelacija je uslijedila nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine djelimično usvojio njihove žalbe, utvrdivši da je povrijeđeno njihovo pravo na pravično suđenje. Međutim, Ustavni sud tada nije konstatovao da ta odluka automatski znači i pravo na novo suđenje.
Advokat Fadila Novalića, Elmir Jahić, potvrdio je za BHRT da je zaprimio dopis iz ESLJP-a u vezi sa predmetom.
„S obzirom na stroga pravila Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, nisam u mogućnosti iznositi bilo kakve informacije u javnosti. Molim za razumijevanje i strpljenje“, izjavio je Jahić.
Iz Ureda zastupnika Vijeća ministara BiH pred ESLJP potvrđeno je da se predmet nalazi u početnoj fazi.
„Obavještavamo vas da je predmet F.S. i Novalić protiv Bosne i Hercegovine tek zaprimljen u Ured agenta Vijeća ministara BiH i da je postupak u ranoj fazi. Zbog povjerljivosti procesa, ne možemo komentarisati dodatne detalje“, naveo je Bojan Bajić, vršilac dužnosti zastupnika Vijeća ministara BiH pred ESLJP.
Pravnici ističu da pravni proces i dalje traje, a ESLJP ima ovlaštenje da utvrdi da li je u domaćem postupku došlo do povrede ljudskih prava.
„Uobičajena praksa je da, ukoliko Sud u Strazburu utvrdi povredu prava, predmet se vraća domaćem pravosuđu koje treba otkloniti uočene nepravilnosti“, objasnio je odvjetnik Vlado Adamović.
Ipak, stručnjaci upozoravaju da je prerano davati bilo kakve zaključke o mogućem ishodu.
„Apsolutno je preuranjeno govoriti o odluci ESLJP-a. To što je Ustavni sud BiH utvrdio određene propuste nije presedan – takvi slučajevi se broje u stotinama, pa i hiljadama. Ne znači nužno da će doći do ponovnog suđenja“, naglasio je Denis Džidić iz Balkanske istraživačke mreže BiH (BIRN BiH).
Ako ESLJP utvrdi da su načinjene povrede prava, svoju odluku dostavlja Ustavnom sudu BiH. Ustavni sud tada donosi novu odluku i prosljeđuje je nadležnom sudu – u ovom slučaju Sudu BiH – koji je dužan razmotriti eventualno poništenje presude i njeno moguće ponavljanje. To, međutim, ne znači automatski i drugačiji ishod.