Hrvatima u BiH ne treba HDZ BiH pod drugim imenom
Hrvatima u Bosni i Hercegovini nisu potrebne političke alternative koje, iako se predstavljaju kao promjena, nastavljaju istu koruptivnu, interesno-uhljebničku praksu kao dosadašnja vlast.
Hrvatska republikanska stranka (HRS) prihvatila je poziv stranaka HDZ 1990, HNP-a, HDS-a i HSS-a da započne razgovore o mogućem zajedničkom nastupu na Općim izborima 2026. godine – na federalnoj i državnoj razini, kao i za člana Predsjedništva BiH. Ova odluka donesena je danas na sjednici Glavnog odbora HRS-a u Žepču.
Iz HRS-a naglašavaju da pristupanje razgovorima ne znači formiranje koalicije, već pokazatelj iskrene volje da se definišu zajednička načela i političke smjernice koje bi predstavljale stvarnu alternativu postojećoj politici Hrvata u BiH.
– Hrvatima ne treba HDZ BiH pod novim imenom. Ne trebaju im politike koje mijenjaju samo kadrove, a zadržavaju isti sistem zloupotrebe položaja, pogodovanja i političkog zapošljavanja. Potrebna je nova politička paradigma, sa stvarnim zaokretom u načinu rada i djelovanja – poručuju iz HRS-a.
Dodaju i da stranke s kojima započinju dijalog ne mogu biti klasifikovane kao opozicija, jer su dio vlasti. Stoga HRS koristi termin “alternativna politika”, smatrajući da trenutna društveno-politička situacija zahtijeva traženje zajedničkog jezika – ali ne po svaku cijenu.
– Zato smo definisali minimalne principe koje ćemo zastupati u daljim razgovorima, i koji bi mogli biti temelj eventualnog dogovora oko zajedničkog nastupa – ističu iz HRS-a.
Prvi među tim principima je izmjena Izbornog zakona – ali ne kao krajnji cilj, već kao sredstvo za pokretanje administrativno-teritorijalnog preustroja BiH. HRS podsjeća da je još 2014. godine javno predstavio vlastiti prijedlog koji može poslužiti kao osnova za razgovor.
Sljedeće, zalažu se za politiku usmjerenu na čovjeka, zaštitu porodice i životne zajednice – s naglaskom na održivu demografiju i očuvanje okoliša.
U praksi, to znači: jasno protivljenje izgradnji tvornice magnezija u Kupresu, vođenje koncesione politike u interesu lokalne zajednice, a ne privatnih investitora i političkih moćnika, rješavanje pitanja poljoprivrednog zemljišta u Posavini, te poboljšanje vodoopskrbe hrvatskih naselja u Vitezu i okolini.
– Time dokazujemo da nudimo konkretno drugačiju politiku od one koju danas provodi vladajuća hrvatska stranka – poručuju iz HRS-a.
Također ističu kako već sada, zajedno s četiri navedene stranke, imaju značajnu političku snagu. Stoga će predložiti zajedničko djelovanje na pojedinim pitanjima u lokalnoj samoupravi, kantonima i u okviru Federacije.
– U političkom životu razgovor nema alternativu. Svi akteri moraju biti svjesni ozbiljnosti trenutka – kako u BiH, tako i u širem regionalnom kontekstu. Zato je Glavni odbor HRS-a odlučio otvoriti dijalog s drugim hrvatskim političkim opcijama, uz jasno isticanje da razgovor ne znači automatski i dogovor. Ishod će zavisiti isključivo od iskrenosti svih učesnika. Ovom odlukom HRS pokazuje da ima volju i kapacitet preuzeti odgovornost za istinske promjene – zaključuju iz HRS-a.