U specijalnom izdanju emisije Špica na TVSA, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, gošća emisije bila je bivša premijerka Republike Hrvatske Jadranka Kosor. Tema razgovora bila je rezolucija o genocidu u Srebrenici, koju je Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila prošle godine, kao i značaj prve komemoracije održane u sjedištu UN-a.
Govoreći o važnosti rezolucije, Kosor je istakla da ona jeste jedan značajan i simboličan korak naprijed, naročito u kontekstu činjenice da se Srebrenica konačno spominje i komemorira u instituciji kakva su UN.
“Sama činjenica da se u sjedištu UN-a održavaju komemoracije i skupovi posvećeni Srebrenici jeste veliki i značajan korak naprijed. Usudila bih se reći da je to u velikoj mjeri zasluga mog prijatelja Zlatka Lagumdžije, koji je, otkako je imenovan za ambasadora BiH pri UN-u, pokrenuo snažne inicijative u smislu memorijalizacije i sjećanja na žrtve”, rekla je Kosor.
Ipak, upozorava da sama rezolucija nije dovela do suštinskih promjena na političkom i društvenom planu u regiji.
“Moram reći izravno: nakon usvajanja rezolucije ništa se bitno nije promijenilo u našem okruženju, u regiji. I dalje, nažalost, postoje oni koji negiraju genocid u Srebrenici i to ne samo oni koji su to činili ranije, nego i danas, 30 godina nakon zločina”, dodala je Kosor.
Kosor je istakla da Ujedinjeni narodi danas, nažalost, nemaju veliki uticaj na svjetska dešavanja, pa tako ni na sprječavanje nasilja i patnje nevinih, posebno kada je riječ o ratnim sukobima poput onog u Gazi. No, smatra da je njegovanje kulture sjećanja neophodno, ne samo zbog žrtava Srebrenice, već i svih drugih koji su stradali u ratovima na ovim prostorima.
“Svaka žrtva zaslužuje sjećanje. Kada govorimo o Srebrenici, uvijek se sjetim i naših vukovarskih žrtava i svih koji su poginuli tokom Domovinskog rata u Hrvatskoj. Zaborav bi bio drugi zločin”, rekla je bivša hrvatska premijerka.
Na kraju, Kosor upozorava na političku klimu na Zapadnom Balkanu, gdje i dalje dominiraju podjele i političari koji profitiraju na nacionalizmu i isključivosti.
“Istina je pravo. Pravo je suština. Nažalost, jedan dio političara u regiji i dalje vodi politike podjela. Na tome se dobijaju izbori. I dalje se ne poštuju oni koji su drugačiji”, istakla je Kosor.