Institucionalne blokade u BiH: Stanje koje više nije izuzetak, već pravilo
Blokade u institucijama Bosne i Hercegovine odavno su prestale biti izuzetak – postale su nepisano pravilo. Svaki pokušaj promjene uglavnom vodi ka još dubljoj političkoj krizi.
Blokirani sistem
Zastoji u radu državnih institucija više nikoga ne iznenađuju. Već mjesecima situacija je nepromijenjena. Saradnja sa SNSD-om, uprkos pokušajima, nije ostvariva – osim kada je u pitanju HDZ. Lideri ove dvije stranke, Milorad Dodik i Dragan Čović, djeluju usklađeno. Odgovornost se međusobno prebacuje, a stvarni uzroci problema ostaju neadresirani. U međuvremenu, novac se troši, posla je sve manje, a javne svađe postaju politička rutina s unosnim efektima.
Evropski put BiH sve je neizvjesniji. Nova parlamentarna većina ne nazire se na horizontu. HDZ-u i Čoviću ne odgovara saradnja s opozicionom trojkom iz RS-a (SDS, PDP i Lista za pravdu i red), pa su bez komentara ignorisali ponuđeni sporazum i platformu s ciljem prekida blokada – uz poruku da se „partneri ne izdaju“.
Ni stanje unutar opozicije nije stabilno. SDS je ostao bez rukovodstva nakon neopozive ostavke Milana Miličevića. U Federaciji BiH, odnosi unutar “trojke” (SDP, NiP, Naša stranka) također su napeti.
Političko manevrisanje i izbjegavanje odgovornosti
Predsjedavajući Doma naroda PSBiH, Nikola Špirić (SNSD), mjesecima izbjegava raspravu o svojoj smjeni. U tome mu često pomaže HDZ, koji sve svoje poteze opravdava “reformom” Izbornog zakona. S druge strane, u Predstavničkom domu, gdje SNSD više nema većinu u Kolegiju, poruke ostaju iste.
Marinko Čavara (HDZ), prvi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma, odgovornost za blokade svaljuje na SDA i opoziciju iz RS-a.
– Svi nas optužuju da kočimo EU put, a mi smo predložili i podržali najviše zakona – rekao je Čavara. Opoziciji iz RS-a, tvrdi, pružena je šansa da bude dio vlasti, ali je propuštena.
On smatra da se prvo trebao usvojiti Izborni zakon, pa tek onda krenuti u smjene. – Trojka iz RS-a je nasjela na strategiju SDA da prikaže ovu vlast kao nefunkcionalnu – dodao je, zaključivši da su ustupci iz Bruxellesa do sada dali malo konkretnih rezultata.
Rastuće tenzije
Zamjena teza i prebacivanje odgovornosti na opoziciju iz RS-a postaje sve očiglednije, smatra politička analitičarka Tanja Topić.
– Reformiski zakoni su srušeni, i to zahvaljujući trojci iz RS-a i opoziciji iz FBiH – poručuje Čavara, nastavljajući s praksom prebacivanja krivice.
U međuvremenu, Nenad Vuković (PDP) pozvao je na smjenu Čavare iz Kolegija Predstavničkog doma.
– Ako HDZ može blokirati imenovanje ministra sigurnosti iz reda srpskog naroda, onda i HDZ može ostati bez mjesta u Kolegiju – istaknuo je Vuković. On je pozvao kolegu Darka Babalja (SDS) da formalno pokrene proceduru smjene.
Vuković dodaje da opozicija iz RS-a ne želi sukobe s HDZ-om, već traži međusobno uvažavanje i političko dostojanstvo.
Strukturalni problemi i nedostatak volje
Bez otvorenog suočavanja s politikom SNSD-a i liderom Miloradom Dodikom, ali i bez ozbiljnih promjena u institucionalnoj arhitekturi, rješenja nema, poručuje politolog dr. Thomas Keil.
Vuković je posebno naglasio da je HDZ odgovoran za to što je pozicija ministra sigurnosti, koja bi trebala pripadati Srbima, prepuštena hrvatskom kadru, čime se direktno krši princip ravnopravnosti konstitutivnih naroda.
Korumpirani sistem bez reformi
Politička analitičarka Tanja Topić zaključuje da se država nalazi u hroničnoj nestabilnosti.
– Pravda je efektivna samo kada je u službi politike. Građani su potpuno marginalizirani, a zadnji pravosudni slučajevi dodatno su ih ponizili – upozorava.
Topić ističe da izbori neće donijeti promjene ukoliko se budu održavali prema postojećim pravilima, bez uvođenja tehnologija poput skenera.
– Politička korupcija je duboko usađena u sistem i mentalitet. Očekivati promjene od onih koji su godinama kreirali ovaj haos – iluzija je – zaključuje.
Ako želiš verziju prilagođenu za društvene mreže, infografiku, analizu ili rezime, slobodno reci!
Dom naroda PSBiH – Ogledalo trulog sistema
Piše: Senad Gubelić
Izvjesno je da do narednih izbora nećemo vidjeti novu političku većinu. HDZ ostaje čvrsto vezan uz SNSD, a odluka Suda BiH o ukidanju pritvora Miloradu Dodiku, Radovanu Viškoviću i Nenadu Stevandiću dodatno je učvrstila uvjerenje ovih stranaka u legitimnost postojećih političkih saveza.
Politička analitičarka Tanja Topić ističe da smo svjedoci savršene zamjene teza: HDZBiH za neuspjeh formiranja nove većine optužuje opoziciju iz RS-a, dok vlast u RS-u istu odgovornost prebacuje upravo na tu opoziciju.
– Došli smo u apsurdnu situaciju u kojoj su za sve krivi oni koji već dvije decenije nemaju stvarni institucionalni utjecaj, koji kritikuju i ukazuju na probleme, dok oni koji decenijama drže poluge vlasti uživaju nedodirljivost i benefite koje im politika donosi – kaže Topić.
Zaključuje da se duboko kompromitovan sistem ne može “resetovati” ni u narednih deset godina, a kamoli do sljedećih izbora. Sličan pesimizam dolazi i iz inostranstva.
Bez stvarnih promjena na vidiku
Dr. Soeren Keil, viši saradnik na Univerzitetu u Passauu (Njemačka), ne krije pesimizam kada je riječ o političkoj budućnosti BiH.
– Blokade su postale pravilo, a ne izuzetak. Dejtonske institucije napreduju izuzetno sporo. Sukob između Dodika, SNSD-a i ostatka zemlje, uključujući OHR, dodatno je polarizirao sistem. SNSD s lakoćom blokira rad državnih institucija, a bez njihove podrške donošenje bilo kakvih odluka postaje gotovo nemoguće – ocjenjuje Keil.
Smatra da će odluka „trojke“ o povlačenju podrške koaliciji dodatno destabilizirati ionako krhku političku scenu.
– Bez direktnog suočavanja s Dodikom i SNSD-om, ali i bez suštinskih reformi disfunkcionalne institucionalne arhitekture, nema izgleda za napredak – poručuje Keil.
Ne očekuje promjene ni nakon narednih izbora.
– Vladajuće stranke su duboko ukorijenjene u svaki nivo vlasti – od državnog, preko entitetskog, do kantonalnog. Njihovi interesi i kontrola nad resursima čine ih gotovo nepomičnim. U takvom sistemu promjene su više izuzetak nego pravilo – zaključuje dr. Keil.