Visoki predstavnik Christian Schmidt donio je odluku kojom BiH ulazi u izborni proces uz korištenje novih tehnologija. Izbori naredne godine trebali bi biti sprovedeni uz digitalna rješenja koja bi, kako se očekuje, osnažila povjerenje građana u izborni legitimitet.
Nakon višegodišnjih optužbi političkih partija o izbornim prevarama, ovaj korak djeluje kao prirodna reakcija. Kako domaće vlasti nisu usvojile reformske mehanizme, Schmidt je odlučio samostalno djelovati.
O novitetima u izbornom procesu govorio je član Centralne izborne komisije Željko Bakalar u emisiji Istraga sedmice. Naglasio je da tehnologija može donijeti preciznije i brže rezultate, a posebno doprinosi eliminaciji manipulacija – uključujući i zloupotrebe identiteta.
– U komunikaciji s više institucija već smo započeli pripreme za implementaciju. Parlamentarnoj skupštini dostavljen je završni izvještaj pilot projekta, a uskoro krećemo s izradom tenderske dokumentacije, rekao je Bakalar.
Podsjetimo, na lokalnim izborima je već testirana nova tehnologija putem pilot projekta. Među firmama koje su tada učestvovale bila je i američka kompanija Smartmatic, protiv koje je u SAD-u otvorena istraga zbog sumnje na korupciju. Bakalar kaže da je ta informacija došla naknadno, ali da se tehnologija pokazala tehnički učinkovitom.
Također, najavljena je važna promjena – članovi biračkih odbora više neće smjeti čitati naglas imena birača na biračkom mjestu, što je bila praksa koja je zabrinjavala međunarodne posmatrače.
– Cilj je smanjiti ljudski faktor i ukloniti rizik od kršenja procedura, zaključio je Bakalar.